Зенит стана шампион за пети пореден път

Отборът на Зенит триумфира с титлата за пети пореден сезон в РПЛ, Русия. Футболистите на Сергей Семак гарантираха отличието си след победа с 3:2 срещу тима на Спартак (Москва) в мач от 26-ия кръг на руския шампионат.

Така 4 мача преди края Зенит има преднина от 13 точки пред втория ЦСКА (Москва) и вече е недостижим на върха. Спартак (Москва) от своя страна е четвърти, но все още има шанс да се качи на почетната стълбичка в края на сезона.

Иначе мачът между двата отбора се превърна в истинско зрелище като неговата развръзка дойде отвъд редовното време. Клаудиньо откри за Зенит в 13-ата минута, но Кейта Балде изравни в 33-ата. След това домакините се вдигнаха и отново поведоха преди почивката, като Андрей Мостовой се разписа в 40-ата минута.

Истинската драма настъпи в заключителните минути на срещата. Първо, съдията изгони Алексис Дуарте от гостите, но след това върна жеста. В 85-ата минута той посочи бялата точка и Куинси Промес от Спартак (Москва) за втори път мача възстанови равенството. Така се очертаваше празненствата в Санкт Петербург да бъдат отложени с поне седмица, но в 94-ата минута Иван Сергеев взриви “Газпром Арена” и донесе деветата титла на Русия за клуба.

Въпреки силното представяне и на двата отбора на домашна сцена, едва ли ще могат да покажат какво могат в европейските битки заради санкциите, които продължава да търпи Русия вследствие на военната агресия в Украйна. Именно заради тях миналогодишният финал в Шампионската лига бе преместен от Санкт Петербург в Париж, а руските отбори през настоящата кампания бяха извадени от европейските клубни турнири.