Лудогорец дръпна с четири точки на ЦСКА - София и удължи агонията на Ботев на "Колежа"

Лудогорец не сгреши при визитата си на Ботев в Пловдив и победи "канарчетата" с 2:0 в интригуващ двубой от 30-ия кръг на efbet Лига. Кайо Видал (27) изведе напред гостите от Разград, а Игор Тиаго (44) удвои с глава в края на първото полувреме. Мачът на стадион "Христо Ботев" бе ръководен от Георги Гинчев. Босът на "канарчетата" Антон Зингаревич също беше заел своето място във ВИП ложата и заедно с останали 12265 души по трибуните изгледаха второто поредно поражение на тима без отбелязан гол след завръщането му на "Колежа". Преди седмица Ботев загуби от Левски с 0:1 при откриването на съоръжението. С успеха Лудогорец дръпна на втория ЦСКА - София с четири точки, но "червените" са с мач по-малко. Те ще се изправят срещу Ботев (Враца) в понеделник. На резервната скамейка остана Тодор Неделев, който изгледа успеха на своя тим срещу бившия му отбор.

В минутите преди началния съдийски сигнал Ботев отдаде почит към клубната си легенда Трифон Пачев. Той получи букет и специална фланелка на тима. Както и в мача с Левски, още в началото на двубоя феновете на Ботев запалиха факли и димки, което принуди главният съдия да спре мача за няколко минути.

В 14-ата минута добро центриране на Кирил Десподов от фаул бе много близо до това да намери Игор Тиаго в наказателното поле. Нападателят бе леко побутнат от Джеймс Ето'о и топката излезе в аут. Ботев веднага отговори с бърза атака през центъра. Дилан Мертенс спечели доста метри с дрибъл, след което шутира, но ударът му бе блокиран от защитник, а впоследствие Серджио Падт улови.

В 19-ата минута Фон Витри влезе в наказателното поле на Ботев и видя включването на Кирил Десподов. Десният краен защитник на Лудогорец подаде към своя капитан, който обаче не успя да нанесе шут към вратата. Защитата на домакините не успя да изчисти топката и тя попадна в краката на Гонзало Гордон, който стреля до гредата в аут.

В 22-рата минута Кирил Десподов комбинира със Спас Делев. Никой от халфовата линия и защитниците на Ботев не пресрещна национала, който шутира помощно над вратата. Следващата минута предложи напрежение на терена. Переа влезе по-остро в краката на Спас Делев, за което получи жълт картон. Джеймс Ето'о изрита топката силно напред, а Кирил Десподов му потърси сметка. Последва спречкване, при което халфът посегна да удари с глава в лицето Десподов. Националът на България падна на земята, а Ето'о получи само жълт картон.

Така се стигна до 28-ата минута, в която Лудогорец поведе в резултата с гол на Кайо Видал. Кирил Десподов проби в наказателното поле и центрира меко. Игор Тиаго залъга, че ще играе с топката, която падна право на крака на Кайо Видал, а нападателят от воле не остави никакви шансове на Хидайет Ханкич за намеса.

След гола за разградчани последва шут на Николай Минков, който излезе в аут. Минута преди края на първото полувреме Лудогорец удвои преднината си чрез Игор Тиаго. Мека топка зад гърба на защитата, подадена от Клод Гонсалвеш, намери Игор Тиаго. Самуел Супрайен увисна много лошо, което позволи на нападателя да отклони с глава в мрежата. Имаше съмнения, че голмайсторът е бил в положение на засада, но след проверка на попадението от ВАР стана ясно, че голът е редовен.

На почивката всички на стадиона организираха светлинно шоу.

В 48-ата минута Кайо Видал изведе Кирил Десподов зад гърба на защитата. Ханкич излезе да пресрещне крилото, но с лъжливо движение националът преодоля вратаря. Ъгълът пред Десподов бе малък и той стреля в аут. Оказа се обаче, че нападателят е бил в положение на засада. Ботев отговори мигновено с шут от далечна дистанция на Красиан Колев, който премина встрани от вратата.

Последва второ прекъсване на срещата заради лоша видимост, породена от запалването на още димки и факли от сектора с най-върли привърженици на Ботев. В 61-вата минута пред Ботев се откри златен шанс да намали изоставането си. Центриране от корнер на Красиан Колев намери Антонио Переа на метър и половина от голлинията. Испанецът стреля с глава, но право в Серджио Падт.

В 62-рата минута Красиан Колев подаде към Антоан Бароан, а французинът пусна меко подаване в наказателното поле към Абулайе Траоре. Влезлият от резервната скамейка футболист пое топката, но Падт излезе напред и не позволи на младока на отбележи. В 68-ата минута Фон Витри шутира в аут, а секунди по-късно Игор Тиаго не се възползва от подарък след грешка на Роберто Пунчец. В 70-ата минута домакините имаха претенции за дузпа, подминати от Георги Гинчев. Те първо поискаха нарушение на Якуб Пиотровски срещу Николай Минков в наказателното поле, а след това и игра с ръка на халфа. При първата ситуация полузащитникът игра с топката, а при втората ръката му бе прилепена до тялото.

В 78-ата минута Игор Тиаго също се отчете с фрапантен пропуск. Видал центрира по земя в наказателното поле, топката достигна до нападателя, който я овладя, но не успя да я насочи в долния ляв ъгъл на вратата. В добавеното време на мача Матиас Тиссера стреля покрай страничната греда.

БОТЕВ - ЛУДОГОРЕЦ 0:2
0:1 Кайо Видал (27)
0:2 Игор Тиаго (44)

БОТЕВ: 13. Ханкич, 4. Генев, 44. Пунчец, 18. Супрайен, 5. Колев, 6. Мертенс, 16. Акере, 15. Етоо, 17. Минков, 20. Перера, 11. Бароан

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 2. Пипа, 24. Вердон, 22. Русо, 16. Витри, 8. Гонсалвеш, 6. Пиотровски, 77. Кайо, 90. Делев, 11. Десподов, 9. Тиаго

Снимки: Startphoto