Литекс диша по-спокойно след минимален успех над Беласица

Литекс взе ценни три точки в борбата за оставане във Втора лига. "Оранжевите" спечелиха домакинството си на Беласица с 1:0 и се откъснаха на 5 точки от опасната зона в класирането. Илиян Капитанов отбеляза единственото попадение в срещата, което се оказа с цената на успеха за ловчалии. Отборът на Люпко Петрович бе по-активният и заслужено стигна до победата днес.

В двубоя имаше две спорни ситуации, за които домакините изявиха сериозни претенции. Първата беше за непризнат гол, въпреки че според "оранжевите" топката е преминала голлинията, а след това и за спестен червен картон на Атанас Карачоров.

Литекс продължи добрата си серия и вече четвърти пореден шампионатен мач не познава вкуса на загубата - две победи и две равенства, с което тимът се изкачи до 11-ата позиция.

Беласица пък прекъсна серията си от два последователни успеха във Втора лига и остава на седмо място с 41 точки. В следващия кръг "комитите" приемат Дунав (Русе), а ловчалии гостуват на Миньор в Перник.

Домакините започнаха срещата по-активно и в седмата минута бяха много близо до това да открият резултата. След разбъркване в наказателното поле на "комитите" Илиян Капитанов отправи удар от близко разстояние, а топката бе изчистена от голлинията. При ситуацията остана съмнение дали кълбото влезе във вратата с целия си обем, каквито претенции имаха ловчалии.

Малко след това Сулиман Абдулганию стреля опасно от границата на пеналтерията, но не намери целта. В 16-ата минута нигерийският нападател засече с глава центриране на Илиян Капитанов, но Димитър Пангев улови без проблем.

Постепенно гостите погледнаха към вратата на Марин Орлинов, но така и не успяха да затруднят стража на Литекс в първия половин час игра.

В 35-ата минута Мариян Вангелов изведе Димитър Иванов зад гърба на противниковата защита, но последният стреля слабо от малък ъгъл и Орлинов изби с крак.

Минута преди края на първото полувреме логичното се случи и "оранжевите" излязоха напред в резултата. Топката стигна до Александър Ангелов отдясно, той центрира по страхотен начин към наказателното поле, а там Илиян Капитанов изпревари Димитър Пангев и вкара за 1:0.

В 54-ата минута Матия Пейович се извиси над всички при ъглов удар пред вратата на Беласица, но ударът му с глава попадна право в ръцете на Пангев.

10 по-късно футболистите на Венцеслав Иванов сбъркаха при изнасянето и двама от Литекс се откъснаха в половината на петричани. Там Илиян Капитанов бе фаулиран от последния останал в защита Атанас Карачоров, но главният съдия му показа само жълт картон.

В 83-ата минута ловчалии организираха добра атака, при която Абдулганию изведе Александър Ангелов очи в очи със стража на гостите, но бранителят не успя да го преодолее.

До края на редовното време Беласица потърси изравнително попадение, но такова не падна и резултатът се запази непроменен.

ЛИТЕКС 1:0 БЕЛАСИЦА

1:0 Илиян Капитанов (44)

Стартови състави:

ЛИТЕКС: 24. Марин Орлинов, 14. Галин Ташев, 3. Александър Ангелов, 22. Матия Пейович, 15. Георги Радев, 34. Александър Бучков, 6. Йоан Лозанов, 4. Георги Стайков, 16. Иван Иванов, 21. Илиян Капитанов (К), 11. Сулиман Абдулганию;

БЕЛАСИЦА: 25. Димитър Пангев, 15. Атанас Карачоров, 4. Динчо Йовчев, 13. Атанас Димитров, 5. Мартин Русков, 7. Аспарух Шамкалов, 2. Куфре Ета, 99. Димитър Иванов, 10. Аспарух Смилков, 20. Мартин Таушанов, 9. Мариян Вангелов.