Беарман с фантастичен дубъл в Баку

Преди началото на четвъртия състезателен уикенд във Формула 2 за 2023 година в столицата на Азербайджан Баку Оли Беарман имаше най-добро класиране от седмо място в своята кариера, постигнато в спринта в Австралия преди месец. Край бреговете на Каспийско море обаче британският талан от академията на Ферари бе над всички в квалификацията в петък, след което спечели и двете състезания.

Британец с първа победа във Формула 2 след масова катастрофа в спринта в Баку

В днешната основна надпревара Беарман стартира от първото място и практически изтърва първата позиция за само една обиколка. Това се случи в началото на третия тур, когато той бе изпреварен от Тео Пуршер в спирането за първата крива.

Само обиколка по-късно обаче пилотът на Према си върна лидерството, отново в спирането за първия завой. Впоследствие той започна постепенно да се откъсва пред представителя на АРТ, като това се запази и след техните задължителни спирания в бокса, които те направиха заедно в осмата обиколка.

След тях Беарман демонстрира страхотния си усет към работата с гумите на Пирели и в крайна сметка спечели с аванс от 2.3 секунди. Втори състезанието завърши Енцо Фитипалди, който потегли от второто място, но и той бе изпреварен от Пуршер още в самото начало.

Бразилецът спря обиколка преди Пуршер и Беарман, но се справи по-добре с деградацията на гумите във втория стинт, за да настигне и изпревари Пуршер в 24-та от общо 29 обиколки. След това френският пилот успя да се задържи в DRS зоната на представителя на Карлин, но така и не успя да контраатакува.

В крайна сметка той финишира трети, а на крачка от подиума завърши неговият съотборник Виктор Мартинс. Фредерикс Вести (Према), Куш Майни (Кампос), Денис Хаугер (МП Моторспорт), Исак Хаджар (Хайтек), Ричърд Вершоор (Ван Амерсфоорт) и Джак Крауфорд (Хайтек) заеха останалите места в зоната на точките в днешния ден. Хаджар бе и пилотът, записал най-бързата обиколка, с което си заслужи и една бонус точка. Именно това е и точката, която не достигна на Беарман да запише максимума в уикенда в Баку, в който той спечели квалификация, двете състезания и регистрира най-бързия тур в първото.

След силния си уикенд край бреговете на Каспийско море Беарман се изкачи на четвъртото място в генералното класиране във Формула 2, в което той има актив от 41 точки. Лидер в общото подреждане с 65 пункта е Пуршер, следван от Вести, който има 60 и Аюму Иваса (ДАМС), който след пълната си нула в Азербайджан остава с актив от 58 пункта.

Сезон 2023 във Формула 2 продължава след три седмици със състезанията на пистата „Имола“ в Италия.