Настроението в Барселона се завърна с изразителен успех, малко остана до титлата

Колебливият през последните седмици тим на Барселона се развихри срещу Бетис и записа лесна победа с 4:0 в мач от 32-рия кръг на Ла Лига. Така авансът пред Реал Мадрид на върха продължава да бъде 11 точки при по шест оставащи двубоя и на двата тима, което означава, че на каталунците им трябват още най-много 8 точки, за да триумфират с титлата.

Двубоят на “Камп Ноу” в съботната вечер беше решен още преди почивката. Завърналият се в състава на домакините Андреас Кристенсен заби първия гол в 14-тата минута. След това в 33-тата гостите останаха с човек по-малко заради втори жълт картон на Едгар Гонсалес. “Блаугранас” веднага се възползваха от това и в рамките на последвалите шест минути забиха още две попадения чрез Роберт Левандовски (36’) и Рафиня (39’). После в 82-рата севилци си отбелязаха автогол чрез Гуидо Родригес. Веднъж пък Левандовски удари греда.

Срещата ще се запомни още със завръщането в игра и на Усман Дембеле, който заради контузия беше аут в продължение на около три месеца, както и с дебюта на 15-годишния талант на Барса Ламин Ямал (роден на 13 юли 2007 г.). Последният се превърна в най-младият играч с дебют за първия състав на клуба.

Наставникът Чави Ернандес заложи на Андреас Кристенсен като титуляр. Заради контузия датският защитник не беше играл от 19 март насам. Педри и Гави започнаха заедно от първата минута.

Бетис се бори за участие в евротурнирите и засега е на шеста позиция. Тимът беше без Набил Фекир и Борха Иглесиас, които са контузени. Преди началото стадионът аплодира легендата на гостите Хоакин, който в края на сезона ще прекрати кариерата си. Ветеранът се появи през второто полувреме, но имаше нещастието да получи травма и напусна десетина минути преди края. По това време треньорът Мануел Пелегрини вече беше извършил всичките си смени, заради което Бетис остана с 9 души.

Това беше трети сблъсък между “блаугранас” и севилци от началото на годината. В предишните два Барса също спечели - първо с дузпи в полуфиналите за Суперкупата на Испания и после с 2:1 като гост за първенство.

Срещата започна скучно и нямаше никакви положения. Чак в 14-тата минута се стигна до първия удар изобщо към някоя от вратите, но в случая това беше гол. Рафиня центрира в наказателното поле на Бетис и там Кристенсен насочи спокойно в мрежата на Руи Силва за 1:0.

В следващите няколко минути "вердибланкос" отговориха с две опасни центрирания от лявото крило. Гостите обаче имаха нещастието да загубят централния си защитник Луис Фелипе, който заради травма беше заменен.

Появилият се на негово място Едгар Гонсалес остана на терена само 21 минути, защото си изкара два жълти картона и в 33-тата беше отстранен.

Само три минути бяха нужни на каталунците с числено превъзходство, за да вкарат втори гол. Точен беше Левандовски след асистенция на Жул Кунде.

След още три минути топката пак се озова в мрежата на Силва - този път след удар на Рафиня. Последва обаче щателно преглеждане от ВАР за възможна засада на бразилеца при паса на Бускетс към него. В крайна сметка всичко се оказа редовно - 3:0 за Барса.

Малко след началото на срещата над стадиона заваля дъжд, който с напредване на времето се засили. Това накара мнозина запалянковци да напуснат стадиона още на почивката.

Бетис имаше шанс да намали в 53-тата чрез юношата на Барса Хуан Миранда, но ударът му беше спасен от Тер Стеген. Това се оказа единственият точен изстрел на Бетис в мача. В 57-ата Левандовски дори удари греда, с което пропусна да забие четвърти гол.

Каталунците не спираха да атакуват, а към края бяха улеснени от травмата на Хоакин. Така дойде 82-рата минута, когато центриране на Ансу Фати беше засечено от халфа на Бетис Гуидо Родригес, като топката се озова в мрежата - 4:0.

Секунди по-късно в игра за Барселона се появи невръстният Ямал, който е флангови нападател и е с испански паспорт. Три минути по-късно той даже пропусна да отбележи гол, а после по перфектен начин изведе Дембеле сам срещу вратаря, но французинът пропусна.

През идната седмица има междинен кръг в елита, като Барселона ще приеме Осасуна, а Бетис пак ще гостува - на Атлетик Билбао. После в събота ще се изиграе финалът за Купата на Испания между Осасуна и Реал Мадрид, заради което през уикенда няма да има мачове от Ла Лига.