Турнир на талантите U14: Зона Велико Търново - Зона София 0:2

Маями сътвори една от най-големите изненади в историята на НБА след ново геройство от Джими Бътлър

Отборът на Маями Хийт се класира за полуфиналите на Източната конференция в Националната баскетболна асоциация. “Горещите”, които заеха осмото място в редовния сезон, сътвориха една от най-големите изненади в историята на най-силната лига в света, след като елиминираха лидера Милуоки Бъкс с 4-1 победи. Това стана факт тази сутрин, когато момчетата на Ерик Сполстра се наложиха над “елените” със 128:126 (36:33, 27:36, 23:33, 32:16, 10:8) след продължение в Уисконсин.

Така на полуфиналите на Изток тимът на Хийт ще се изправи срещу Ню Йорк Никс, който по-рано тази нощ също се разправи с Кливланд Кавалиърс с 4-1 победи. Първият мач от серията ще се проведе в неделя от 20:00 часа българско време в “Медисън Скуеър Гардън”, като нюйоркчани ще разполагат с домакинското предимство.

За пореден път в герой за победата на Хийт бе лидерът на тима Джими Бътлър, който завърши серията с 42 точки, 8 борби и 4 асистенции, като именно той прати мача в продължение с невероятен кош в последната секунда от редовното време. Така в последните си два мача срещу “елените” бившият играч на Чикаго Булс наниза общо 98 точки, след като в предния двубой записа 56 на сметката си.

Гостите от Флорида влязоха в мача с повече енергия и след една безответна серия в средата на първата четвърт успяха да си осигурят аванс от осем точки при 26:18. Стрелецът на Бъкс Крис Мидълтън обаче собственоръчно се погрижи да заличи по-голямата част от изоставането на своя отбор, отбелязвайки следващите 11 точки на отбора си, като след 12 минути игра резултатът беше 36:33 в полза на Маями. Постепенно отборът на Милуоки започна да влага повече усилия в дефанзивен план, като това се отплати на “елените” които заличиха изоставането си и поставиха успешен край на първото полувреме, оттегляйки се на почивка с аванс от шест точки при 63:69.

Мачът продължаваше да бъде равностоен до средата на последната част, когато шампионите отпреди две години записаха серия от 5:22, за да си осигурят преднина от 16 точки при 86:102 на старта на финалния период. Именно в последната четвърт домакините забуксуваха сериозно и практически сами се поставиха в тежка ситуация. Милуоки водеше с осем точки при оставащи три минути до финалната сирена, но героят за Хийт Джими Бътлър изригна в най-важния момент, за да изравни при 111:111. “Елените” обаче отново дръпнаха чрез успешни изяви от наказателната линия, преди Бътлър да отбележи изумителен кош за равенството при 118:118 в редовното време.

В продължението “горещите” продължиха устрема си и набързо успяха да излязат напред със седем точки при 126:119, но така или иначе интригата се запази до последните секунди. Мидълтън и Янис направиха дистанцията само две точки при 128:126, а след като Гейб Винсънт пропусна от тройката, отборът на Милуоки получи шанс да спаси главата си. Това обаче не се получи, тъй като момчетата на Бъдънхолзър се забавиха с последното си нападение и неуспешната стрелба с евростъпка на Грейсън Алън дори не беше във времето. В същото време в този момент Милуоки имаше на разположение цели два таймаута, но Бъдънхолзър реши да не използва нито един от тях.

Гейб Винсънт добави още 22 точки и 6 асистенции за победата на Хийт. Бам Адебайо приключи с трипъл-дабъл от 20 точки, 10 борби и 10 асистенции, Кевин Лав прибави 15 точки и 12 борби, а Кайл Лаури вкара 10 точки.

Най-резултатен за Бъкс бе Янис Адетокунбо с 38 точки и 20 борби, но въпреки това гръцката суперзвезда също има доза вина за поражението, тъй като стрелбата му от наказателната линия бе 10/23. Крис Мидълтън се отличи с 33 точки, 6 борби и 6 асистенции, Брук Лопес финишира с 18 точки и 10 овладени топки, а Джрю Холидей остана с 16 точки, 9 борби и 6 асистенции.

Снимки: Gettyimages