БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

ЦСКА - София си върна първото място с рекорд

ЦСКА - София се завърна на върха в родното първенство, след като надигра с 1:0 Пирин като гост в мач от 27-ия кръг на efbet Лига. Единственото попадение отбеляза Браян Морено в 42-ата минута, което бе достатъчно "червените" да оглавят класирането с две точки пред Лудогорец преди шампионатния сблъсък между двата тима, който е следващата неделя на "Армията".

Успехът се оказа исторически за "червените", тъй като това е 10-а поредна победа за тима на Саша Илич като гост и този начин ЦСКА - София изпревари с една постиженията на Локомотив (София), Литекс и Лудогорец.

Гостите от София надиграха благоевградчани през първата част, но след почивката намалиха темпото и на свой ред Пирин стана доста по-опасен. Въпреки това в края на срещата Назон на два пъти имаше шанс да подпечата трите точки за своите, но пропуските му за малко не костваха успеха.

Буквално в последната секунда на даденото от рефера петминутно продължение Тасев имаше много добра възможност да изравни, но не уцели добре топката и фронталният му удар от 13-14 метра мина покрай гредата.

26 Пирин (Благоевград) 0:1 ЦСКА - София

Иначе наставникът на гостите Саша Илич предприе 5 промени в сравнение с 11-те, които започнаха срещу Левски. На местата на Матей, Линдсет, Жеферсон, Гарсес и Де Нойер стартираха Петров, Турицов, Туфегджич, Морено и Марселино. Така "червените" имаха двама българи сред титулярите за сметка на нито един в двубоя срещу "сините".

Морено можеше да открие резултата още в 11-ата секунда, когато се възползва от груба грешка на централните защитници на домакините, но Георгиев спаси диагоналния удар на нападателя.

Благоевградчани отговориха с опасна атака секунди по-късно, когато техен футболист се озова сам срещу Бусато, а стражът отрази изстела. След това съдиите обаче отсъдиха засада, тъй като при изграждането на атаката играч на "орлетата" бе в нередовна позиция и ако се бе стигнало до гол, той нямаше да бъде признат.

В 4-ата минута срещата бе спряна за малко, тъй като двата отбора отдадоха почит с ръкопляскания на легендата на "орлетата", ЦСКА и българския футбол Красимир Безински, който почина преди 4 години.

Десет минути след това Хайнц получи извеждащо подаване в наказателното поле на домакините и шутира, но от много малък ъгъл, и Георгиев изби.

В 32-ата минута Тютюков се възползва от грешка на Петров и центрира към непокрития Тасев, но талантът на "орлетата" не уцели добре топката и я изпрати в аут. Гостите отговориха подобаващо само 120 секунди по-късно. Хайнц намери Назон в наказателното поле на противника, таранът от Хаити овладя добре и стреля от 12-13 метра, но покрай лявата греда.

В 36-ата минута "червените" осъществиха контраатака след слабо изпълнен корнер от страна на Пирин. Тя завърши с опасен шут на Морено, но Георгиев отрази.

Натискът на ЦСКА - София, който предвещаваше гол доста по-рано, даде резултат в 42-ата минута. Тогава Турицов се включи по дясното крило и върна отлично за непокрития Морено, който отбеляза с шут по земя от десетина метра.

След почивката "червените" драстично намалиха темпото, което можеше да им струва скъпо в 71-ата минута. Тогава Смоленски изведе Кондраков очи в очи с Бусато. Футболистът на "зелените" стреля, стражът леко закачи топката, а това бе достатъчно, за да може Петров да я изчисти на метър пред голлинията.

В 89-ата минута гостите можеха да стигнат и до втори гол. Шагоян отправи топовен изстрел от дистанция, Георгиев пробва да го улови, но изпусна топката и я изпрати в намиращия се пред него Назон, след което обаче поправи грешката си със самоотвержена намеса и не позволи на "червения" таран да го преодолее.

В заключителните секунди на даденото от рефера петминутно продължение Георгиев за втори път не позволи на Назон да отбележи очи в очи с него.

Двата пропуска за малко не костваха победата на ЦСКА - София. В 95-ата минута Макрецкис центрира в наказателното поле на гостите, Дюлгеров свали с глава за непокрития Тасев, който шутира. Бусато не помръдна от мястото си, но извади късмет, че топката не попадна в мрежата му, а излезе в аут.

ПИРИН - ЦСКА - СОФИЯ 0:1

0:1 Браян Морено 42

ПИРИН: 21. Георгиев, 38. Дюлгеров, 11. Анд. Йорданов, 24. Тютюков, 14. Кондраков, 8. Семениев, 26. Тасев, 17. Будинов, 72. Сенхаджи, 10. Шоколаров, 20. Макрецкис

ЦСКА - СОФИЯ: 1. Бусато, 21. Юга, 22. Махмутович, 6. Петров, 15. Вион, 19. Турицов, 11. Туфегджич, 26. Марселино, 14. Хайнц, 9. Назон, 28. Морено

Снимки: Борислав Трошев