Арсенал срази Лийдс и продължава похода към мечтаната титла

Лидерът Арсенал победи с 4:1 Лийдс в мач от 29-ия кръг на Премиър лийг. Габриел Жезус (35’, 55’). Бен Уайт (47’) и Гранит Джака (84’) се разписаха за лондончани, а точен за йоркширци бе Расмус Кристенсен (76’). С тази победа “артилеристите” възстановиха преднината си на върха в класирането на осем точки, след като малко по-рано днес Манчестър Сити спечели срещу Ливърпул и се доближи на пет.

Срещата започна вихрено и двата тима си размениха по една опасност още в първата минута на двубоя. Първо гостите от Йоркшир успя да отправят опасен точен удар чрез Расмус Кристенсен стреля, а точно от друагата страна на полето опит на Габриел Мартинели бе блокиран. В 11-ата минута Габриел Жезус се оказа напълно непокрит в наказателното поле, но не успя да се възползва от центрирането към него.

Постпенно играчите на Микел Артета овлядяха топката и се настаниха трайно около наказателното поле на Лийдс. Именно гостите обаче бяха близо до откриване на резултата в 20-ата минута, когато бърза атака премина отдясно през Крисенсио Съмървил, а впоследствие при опит за изчистване се удари в Томас Партей и отиде в Луис Синистера, но Аарън Рамсдейл следеше играта и успя да се намеси. В 30-ата минута отново добра възможност се откри пред играчите Хави Гарсия, когато Съмървил налетя на топката и отправи много опасен удар, но отново стражът на домакините успя да спаси.

Малко след изминаването на половин час игра Люк Ейлинг извърши нарушение в наказателното поле срещу Габриел Жезус и това доведе до дузпа за Арсенал. Зад топката застана именно бразилеца и реализира за 1:0. Футболистите на Арсенал можеха да вкарат много бързо второ попадение пет минути преди края на първата част, когато Илан Мелие излезе и пресече една топка, но изчистването му попадна в Габриел Мартинели. Бразилецът стреля опасно, но Ейлинг, който направи дузпата малко преди това, изчисти пред голлинията.

“Артилеристите” овлядяха топката отново в началото на втората част, тя бе прехвърлена към Габриел Мартинели, той надигра Джак Харисън и центрира, на далечната греда се оказа изненадващо Бен Уеайт, който се разписа отблизо за 2:0. Играчите на Арсенал успяха да вкарат трето попадение десет минути след началото на второто полувреме, когато топката бе пратена към Леандро Тросар, който се бе оказал в центъра на атаката, той влезе в пеналта и пусна успоредно, а Габриел Жезус се появи сякаш от нищото и засече в мрежата за 3:0.

След попадението домакините понамалиха темпото и се опитваха да успокоят действията на терена с разигравания на сигурно и задържане на топката. Футболистите на Лийдс стигнаха до попадение в 76-ата минута след хубав пробив на Джак Харисън отляво, след което той пусна успоредно около дъгата, а там Расмус Кристенсен с удар с вътрешната част на ходилото успя да преодолее Рамсдейл за 3:1. Гостите опитаха да се възползват от този положителен импулс в следващите няколко минути. Арсенал бързо си върна преднината от три попадения благодарение на Гранит Джака, който се възползва от отлично центриране в пеналта и с глава намери мрежата зад Мелие за 4:1.

С тази победа Арсенал продължава да води в подреждането и има на своята сметка 72 точки от 29 мача. Лийдс пък продължава тежката си битка да запази мястото си в елита на английския футбол и в момента се намира точно над чертата на опасната зона с 26 пункта от 28 двубоя.

Снимки: Gettyimages