Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:1

ЗАКСА удари Перуджа и е много близо до трети пореден финал в Шампионската лига

Победителят в предишните две издания на Шампионската лига полският гранд ЗАКСА (Кендженджин-Козле) е много близо до класиране на трети пореден финал в най-престижния европейски волейболен турнир.

Възпитаниците на Томас Самелвуо успеха да се наложат у дома над италианския хегемон Сър Сикома Монини (Перуджа) с 3:1 (25:18, 24:26, 25:19, 25:22) в първата полуфинална среща, която ес игра пред 3200 зрители в зала “Азоти”.

Първи съдия на двубоя бе българинът Ивайло Иванов.

Това бе едва трета загуба за отбор на Перуджа от началото на сезона и първа от началото на Шампионската лига.

В първата част шампионът на Полша разби посрещането на Перуджа с мощен начален удар, а в атака възпитаниците на Туомас Самелвуо реализира 70% ефективност. Диагоналът на гостите Камил Рихлицки започна изключително слабо двубоя и записа едва 1 точка от 8 атаки (13% ефективтншст в атака) и още в първата част бе заменен от кубинеца Хесус Ерера, но ЗАКСА спечели категорично с 25:18.

Поляците стигнаха до геймбол в края на втората част при 24:23. Разпределителят Марчин Януш сгреши началния удар, а капитанът Александер Сливка атакува в аут. При следващото разиграване Флавио Жуалберто спря с блокада атака на Александер Сливка и Перуджа спечели втората част с 26:24.

В третата част ЗАКСА отново демонстрира 70% ефективност в атака. 100% в атака демонстрираха Бартош Беднож (5/5) и Лукаш Качмарек (4/4). Този гейм за Перуджа провали Олег Плотницкий, който реализира едва 29% ефективност в атака (2/7) и 4 грешки. Украинският посрещач и неговите съотборници така и не успяха да стабилизират изпълнението на начален удар и допуснаха цели 24 грешки в мача на този елемент – 24 (4+9+6+5). Домакините спечелиха спокойно третата част с 25:19.

В четвъртата част блокадата на ЗАКСА успя да спре атаките на Хесус Ерера. Победната точка в гейма за 25:22 и в мача дойде след блокада срещу атака на Камил Семенюк.

Бившият лидер на ЗАКСА, който донесе двата трофея от Шампионската лига през 2021 и 2022 година и бе избиран за MVP в двата финала срещу италианския Тренто, започна този двубой като резерва, след като последно време губи конкуренцията с Олег Плотницкий. Семенюк изигра изцяло само 4-ия гейм.

Изключителен двубой за ЗАКСА изигра Бартош Беднож, който заби 23 точки (3 блока, 59% ефективност в атака, 24% перфектно и 57% позитивно посрещане - +13) и бе избран за MVP.

Лукаш Качмарек добави 14 точки (1 ас, 54% ефективност в атака - +11).

Дейвид Смит се отличи с 11 точки (4 аса, 1 блок, 83% ефективност в атака - +7).

Звездата на Перуджа Вилфредо Леон бе най-резултатен за гостите със 17 точки (3 аса, 2 блока, 44% ефективност в атака, 24% перфектно и 39% позитивно посрещане - +3).

Хесус Ерера добави още 14 точки (1 ас, 1 блока, 57% ефективност в атака - +7).

Срещата-реванш е на 6 април в Перуджа.

Първа полуфинална среща в Шампионската лига:

ЗАКСА, КЕНДЖЕНДЖИН-КОЗЛЕ (ПОЛША) - СЪР СИКОМА МОНИНИ, ПЕРУДЖА (ИТАЛИЯ) 3:1 (25:18, 24:26, 25:19, 25:22)

ЗАКСА: Марчин Януш 2, Лукаш Качмарек 14, Бартош Беднож 23, Александер Сливка 7, Дмитрий Пашицкий 7, Дейвид Смит 11 - Ерик Шоджи-либеро (Бартоломей Клут)

Старши треньор: ТУОМАС САМЕЛВУО

ПЕРУДЖА: Симоне Джанели 4, Камил Рихлицки 1, Вилфредо Леон 17, Олег Плотницкий 8, Роберто Русо 4, Флавио Жуалберто 8 - Масимо Колачи-либеро (Хесус Ерера 14, Алесандро Пичинели-либеро, Себастиан Соле 1, Камил Семенюк 3, Грегор Ропрет)

Старши треньор: АНДРЕА АНАСТАЗИ.

СНИМКИ: cev.eu