Португалия 0:0 Словения

Кошмарно начало на рали "Мексико" за М-Спорт

И трите коли на М-Спорт, пилотирани от Ойт Танак, Пиер-Луи Лубе и Джордан Сердеридис, изпитаха сериозни затруднения в първия същински етап на рали „Мексико“, трети кръг за сезон 2023 в Световния рали шампионат (WRC).

Ойт Танак поведе в рали „Мексико”

Лидерът в генералното класиране след първите два старта за годината Танак спря 15.8 километра след началото на отсечката, която е общо трета за надпреварата, с технически проблем. Естонецът успя да стигне до финала на етапа (след загуба на близо 8 минути), където каза, че става дума за повреда в неговото турбо. Все още не е ясно дали той ще продължи участието си днес, или ще се прибера в сервизната зона в Леон, преди да се върне в надпреварата утре.

„Турбо, има турбо в колата, но то просто е мъртво“, заяви Танак пред репортерите на финала.

Неговият съотборник Лубе пък спря 19.6 километра след старта на „Ел Чокалате 1“ с повреда в кормилната уредба на неговата Пума. Тя бе предизвикана от удар в един камък. Частникът Сердеридис пък се завъртя на пътя и блокира отсечката, което наложи нейното спиране. И двамата отпаднаха от ралито и ще се опитат да се върнат в надпреварата за старта на съботните етапи.

Така практически рали „Мексико“ приключи за пилотите на М-Спорт, като от тук те ще могат да се надяват само и единствено на точки от неделния пауърстейдж, с който ще завърши състезанието. Отпадането на Танак практически гарантира, че естонецът няма да запази лидерската си позиция в генералното класиране в Световния рали шампион след старта в Северна Америка.

Снимки: Gettyimages