Барселона преодоля съпротивата на Бетис и събра 50 точки за един полусезон

Лидерът в Ла Лига Барселона записа четвърта поредна шампионатна победа, след като спечели гостуването си на Бетис с 2:1 в отложен двубой от 17-ия кръг на испанския елит. За каталунците точни бяха Рафиня (65’) и Роберт Левандовски (80’), а Жул Кунде (85’) си отбеляза автогол в полза на севилци. Така „лос кулес“ събраха впечатляващите 50 точки в първата част от сезона в първенството.

Чави Ернандес извърши четири промени в стартовия си състав след успеха с 1:0 над Жирона. В защита титуляри бяха Андреас Кристенсен и Алехандро Балде вместо Ерик Гарсия и Маркос Алонсо. Контузеният Усман Дембеле пък беше заменен от Педри. Най-голямо впечатление обаче направи завръщането на Левандовски след наказанието му от три шампионатни мача и така той поведе атаката за сметка на Ансу Фати. Домакините пък бяха подредени в 4-2-3-1 с голмайстора си Борха Иглесиас като централен нападател.

Барселона веднага пое контрол върху играта, но първото по-сериозно положение беше за „вердибланкос“ в 10-ата минута. Тогава Луис Енрике стреля, като Балде блокира удара. Така топката мина застрашително покрай вратата и излезе за корнер. Две минути по-късно Иглесиас се опита да си изпроси дузпа след сблъсък с Жул Кунде, но съдията не му обърна внимание. След още две минути Левандовски се опита да се разпише с глава при центриране от корнер, но не насочи добре топката. В 18-ата минута Педри се справи с двама защитници на домакините, но Руи Силва излезе и улови топката. Иглесиас веднага отговори с шут, който обаче беше много разочароващ. В 32-рата минута Серхио Каналес беше намерен непокрит в наказателното поле, но Кунде успя да блокира изстрела му. Минута след това Рафиня се разписа, но при вдигнат флаг за засада.

Така първата част приключи без точен удар. Той обаче дойде още в началото на второто полувреме, когато на Силва му се наложи да спаси шут на Педри. В 56-ата минута Набил Фекир също стреля точно, но в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. В следващите минути Рафиня на два пъти се строполи в наказателното поле без реферът да посочи бялата точка. В 62-рата минута Роналд Араухо отправи удар с глава при корнер, но не намери целта. Три минути по-късно Френки де Йонг изпълни бързо фал, което даде възможност на Балде да нахлуе в наказателното поле и да пусне пас към Рафиня, който добута топката в мрежата за първия гол в мача.

В 73-тата минута Левандовски беше изведен пред вратата, но Луис Фелипе изби топката в корнер. В 80-ата минута каталунците стигнаха до втори гол. Тогава при центриране от корнер Араухо с глава отклони топката към Левандовски, който беше точен със своя шут. Малко след това резервата Ансу Фати също можеше да вкара, но ударът му с глава мина покрай вратата. Вместо това севилци успяха да върнат едно попадение в 85-ата минута, след като при центриране на появилия се от пейката Юсуф Сабали топката се удар в гърдите на Кунде и влезе в собствената му мрежа. Все пак в оставащото време "блаугранас" успяха да запазят крехкия си аванс.

Така водачът в класирането Барселона закръгли своя актив на 50 точки и дръпна с 8 пред основния си преследвач Реал Мадрид преди мача му с Валенсия в четвъртък. Бетис остана на шестата позиция с 34 пункта и по-лоша голова разлика от петия Виляреал.

БЕТИС - БАРСЕЛОНА 1:2

0:1 Рафиня (65')

0:2 Левандовски (80')

1:2 Кунде (85' - автогол)

Бетис: Силва, Руйбал, Пецея, Фелипе, Абнер, Карвальо, Родригес, Енрике, Каналес, Фекир, Иглесиас

Барселона: Тер Стеген, Кунде, Араухо, Кристенсен, Балде, Педри, Бускетс, Де Йонг, Рафиня, Левандовски, Гави

Снимки: Gettyimages