Манчестър Сити обърна Тотнъм след 0:2 и се доближи на пет точки от Арсенал

Шампионът Манчестър Сити се доближи на пет точки зад лидера Арсенал, макар и с мач повече, след като победи с 4:2 Тотнъм на "Етихад Стейдиъм" в отложен двубой от седмия кръг на Премиър лийг. "Гражданите" показаха характер, след като изоставаха с два гола на почивката след попадения на Деян Кулушевски и Емерсон Роял. През второто полувреме обаче шампионите се преобразиха и набързо стигнаха до пълен обрат след голове на Хулиан Алварес (51'), Ерлинг Холанд (53') и Рияд Марез (63'). Алжирецът, който бе най-силният играч на домакините, вкара и второ попадение в добавеното време, с което оформи крайния резултат. Така Сити прекъсна серията от две поредни поражения срещу "шпорите", които пък остават на пет точки от четвъртото място, и то с мач повече от конкуренцията.

Джосеп Гуардиола направи цели пет промени в сравнение със състава, който започна в дербито на Манчестър. Рико Люис, Джон Стоунс, Илкай Гюндоган, Джак Грийлиш и Хулиан Алварес стартираха на местата на Уокър, Кансело, Силва, Де Бройне и Фоудън.

Антонио Конте предприе четири корекции от дербито с Арсенал. Емерсон Роял, Иван Перишич, Родриго Бентанкур и Бен Дейвис започнаха за "шпорите". Лангле, Сесеньон, Сар и Дохърти им остъпиха местата си.

Първото полувреме се разви по изключително интересен начин. Домакините доминираха осезаемо през първите 20-ина минути, в които обаче така и не успяха да стигнат до точен удар. Тотнъм се защитаваше спокойно, след което започна доста по-уверено да изнася играта. Когато това се случи, "гражданите" пропуснаха най-добрите си ситуации. Ерлинг Холанд имаше два шанса в рамките на около 40 секунди. В 42-рата минута норвежецът получи извеждащо подаване в наказателното поле, но не успя да овладее много добре. Лорис излезе много бързо напред и спаси. Малко след това Холанд стреля от седем метра с глава, но над вратата.

В самия край на първата част дойдоха моментите на Тотнъм. Едерсон се притесни след една върната към него топка, след което подаде рисково към Родри, който бе притиснат от Бентанкур и подари топката на Кулушевски. Шведът бе сам и нямаше проблем да стреля покрай Едерсон. В добавеното време Тотнъм стигна до втори гол, който падна след нова грешка на Родри. Кулушевски намери Кейн отдясно, Родри не успя да изчисти, след което английският национал стреля. Едерсон изби, но Емерсон направи добавка с глава отблизо за 0:2.

Манчестър Сити обаче излезе преобразен за началото на втората част и много бързо навакса изоставането си. В 51-вата минута Хулиан Алварес намали. Марез преодоля Перишич отдясно, след което центрира в наказателното поле. Лорис излезе лошо, опитвайки се да избие топката с една ръка, но не го направи добре и се озова на земята. Алварес се възползва, изпревари Перишич и прати кълбото във вратата.

Много скоро след това - в 53-тата минута, шампионите изравниха. Марез отклони с глава центриране на Родри, асистирайки по този начин на Холанд, който отблизо, също с глава, направи 2:2. Така норвежецът прекъсна серията си от три мача без гол.

След час игра Тотнъм можеше отново да излезе напред, но след хубава атака на гостите Перишич стреля, топката рикошира в Люис, след което срещна гредата.

Три минути след това шампионите направиха пълен обрат. Защитата на Тотнъм се провали и в тази ситуация, след като първо Перишич не успя да пресече центриране на Родри към Марез, а след това това и Лорис не се намеси добре при удара на алжиреца в близкия на вратаря ъгъл - 3:2.

Тотнъм доминираше до края и в добавеното време Марез стигна до втори гол. Този път Лангле не успя да овладее добре подаване на Лорис, което даде шанс на алжиреца да излезе сам срещу стража на гостите и да го прехвърли за крайното 4:2.

Снимки: Imago