Титлата се изплъзва от Милан след нова грешна стъпка

Отборите на Лече и Милан завършиха наравно 2:2 във вълнуващ двубой на “Виа дел Маре” от 18-ия кръг на Серия "А". “Джалоросите” поведоха след автогол на Тео Ернандес (3’) и попадение на Федерико Басчирото (23’), но “росонерите” успяха да стигнат до ремито след голове на Рафаел Леао (58’) и Давиде Калабрия (70’). Така “Дявола” няма победа в последните си три мача, но поне не допусна втора поредна загуба след тази от Торино с 0:1 за Купата на Италия. Домакините пък удължиха добрата си серия си на шест шампионатни мача без поражение.

Стефано Пиоли се върна към обичайния титулярен състав на Милан след шокиращото отпадане с от Торино. Така в стартовите 11 се завърнаха звездите Тео Ернандес, Леао и Оливие Жиру. Същото важеше за капитана Калабрия и подновилия договора си Исмаел Бенасер, но Сандро Тонали беше наказан поради натрупани жълти картони. Браим Диас пък започна в своя мач номер 100 за клуба. Междувременно, домакините бяха подредени в 4-3-3 с капитана Габриел Стрефеца, Федерико Ди Франческо и преотсъпения от “росонерите” Лоренцо Коломбо в атака.

"Джалоросите" взеха аванс още в третата минута. Тогава Ди Франческо се възползва от неразбирателство между Пиер Калюлю и Калабрия, като отне топката и я центрира към Алексис Блин. В опита си да изчисти топката Ернандес я прати в собствената си мрежа. Само две минути по-късно именно Ди Франческо имаше отличен шанс да удвои преднината, но изстрелът му мина покрай вратата. В десетата минута Томазо Побега беше изведен на чиста позиция, но прати топката право в тялото на вратаря, а добавката на Жиру се оказа неточна. В 14-тата минута Ди Франческо направи втория си пропуск в мача. Пет минути по-късно Стрефеца също пробва да се разпише, но се подхлъзна и така нанесе слаб и неточен удар.

В 22-рата минута Коломбо стреля и си спечели корнер. Той беше изпълнен заучено и последва центриране на Мюртен Хюлманд, при което Басчирото беше точен с глава за 2:0. Малко след това Стрефеца опита далечен шут, който беше спасен от Чиприан Татарушану. В 26-ата минута Валентен Гендрей можеше да направи преднината на своя тим още по-комфортна, но изстрелът му с глава от чудесна позиция не намери целта. След това Стрефеца отново не успя да се разпише с удар от голямо разстояние. В 39-ата минута Побега стреля от воле, но така прати топката в аут. В 43-тата минута Жиру нанесе опасен удар с глава, който обаче Владимиро Фалконе изби в корнер.

Втората част започна с шут на Леао, който беше блокиран от Гендрей за нов корнер. В 58-ата минута Фалконе отрази удар по земя на Жиру, но секунди по-късно топката отиде при Леао, който се разписа с изстрел в близкия ъгъл на вратаря. Със следващото си положение "росонерите" изравниха резултата. Това стана в 70-ата минута, когато при центриране на резервата Сержиньо Дест, Жиру отклони топката към Калабрия, който я прати в мрежата с глава. Останаха съмнения за засада, но след проверка с ВАР попадението беше признато.

В 79-ата минута влезлият като смяна Жуниор Месиас нацели греда, но така или иначе беше в засада. В 83-тата минута резервата Антонио Гало проби в наказателното поле и центрира. Татарушану изби топката, която се отклони в тялото на Фикайо Томори. Гостите все пак се отърваха от втори автогол, тъй като топката излезе в корнер. Последното по-сериозно положение в мача се откри пред Стрефеца, но той отново показа неточен мерник.

Въпреки ремито Милан се завърна на второто място в класирането с актив от 38 точки, изпреварвайки третия Ювентус с една. Дистанцията между италианския шампион и лидера Наполи обаче се увеличи на цели девет пункта в този кръг. Лече пък е на 12-ата позиция с 20 точки.

ЛЕЧЕ - МИЛАН 2:2

1:0 Ернандес (3' - автогол)

2:0 Басчирото (23')

2:1 Леао (58')

2:2 Калабрия (70')

Лече: Фалконе, Гендрей, Басчирото, Юмтити, Пецела, Блин, Хюлманд, Гонсалес, Стрефеца, Коломбо, Ди Франческо

Милан: Татарушану, Калабрия, Калюлю, Томори, Ернандес, Побега, Бенасер, Салемакерс, Диас, Леао, Жиру

Снимки: Imago