Челси разочарова на старта на годината

Челси не успя да спечели гостуването си на новака Нотингам Форест в двубой от 18-ия кръг на Премиър лийг - 1:1. Гола за лондончани вкара Рахийм Стърлинг в 16-ата минута, а Серж Орие изравни в 63-ата, след като малко преди това домакините уцелиха и греда. Резултатът няма как да радва привържениците на "сините" от Лондон, които заемат осмо място в класирането и пропуснаха добра възможност да се доближат до топ 6.

Нотингам не успя да се измъкне от зоната на изпадащите, но отборът на Стив Купър показа характер през второто полувреме и заслужено стигна до точката. Домакините имаха притежание на топката само в 28% от времето, но отправиха почти двойно повече удари, а в края не позволиха на Челси да осъществи финален натиск.

Форест беше без Джеси Лингард, който се контузи при загубата с 0:3 от Манчестър Юнайтед. На вратата се завърна Дийн Хендерсън, а по левия фланг на атаката започна Морган Гибс-Уайт. Другите двама нападатели на "червените" бяха Тайуо Ауоний и Бренан Джонсън. В средата на терена се разчиташе на Орел Мангала, Ремо Фройлер и Райън Йейтс.

Челси излезе на "Сити Граунд" със същите трима футболисти в предни позиции, които стартираха и срещу Борнемут - Рахийм Стърлинг, Кай Хавертц и Кристиан Пулишич. В халфовата линия Греъм Потър отново заложи на Жоржиньо, Денис Закария и Мейсън Маунт, а единствената промяна беше в дясната зона на защитата, където Сесар Аспиликуета замени получилия травма Рийс Джеймс

Очаквано, Челси взе инициативата в първите минути и Маунт пропусна ранен шанс да открие резултата след подаване на Калиду Кулибали. Домакините се ориентираха към дълги пасове от собствената половина и един такъв изведе Бренан Джонсън зад защитата на лондончани. Марк Кукурея изостана, но Кепа Арисабалага спаси удара на Джонсън, а после реагира и при опита му за добавка.

В 16-ата минута гостите излязоха напред, а до попадението определено се стигна и с немалка доза късмет. Всичко започна с пробив и центриране на Пулишич. Кай Хавертц беше изпреварен от Уили Боли, който с нескопосан опит за изчистване прати топката в напречната греда, а след това Стърлинг необезпокояван я заби в мрежата.

Английският национал не се беше разписвал в Премиър лийг от края на август. За Нотингам пък предстоеше да опита да сложи край на изключително негативна тенденция: във всеки от предишните 7 шампионатни мача през сезона, в които допусна първи гол, отборът загуби.

Челси уверено контролираше събитията на терена в средата на полувремето и с продължителни разигравания не позволяваше на домакините да създават напрежение пред Кепа. В 33-ата минута Маунт и Джонсън се сдърпаха край тъчлинията, но и двамата се разминаха без картони.

Малко преди почивката Челси можеше да удвои аванса си, но Аспиликуета шутира встрани от целта, а малко по-късно Хендерсън се справи с удар на Пулишич.

Втората част започна с две добри атаки на Нотингам. Първо Кепа спаси удар на Ауоний, а секунди по-късно и Бренан Джонсън излезе на изгодна позиция, но стражът на Челси парира изстрела му.

В 54-ата минута Форест беше още по-близо до изравняването. Гибс-Уайт получи пас от Йейтс и веднага шутира, но топката срещна напречната греда. Устремът на домакините продължи, а Челси вече не се чувстваше толкова комфортно на "Сити Граунд" и това принуди Потър да вземе мерки. Първата промяна беше влизането на Матео Ковачич на мястото на Закария.

Усилията на Нотингам не останаха невъзнаградени. В 63-ата минута Гибс-Уайт изпълни корнер и топката продължително се задържа в наказателното поле на Челси, без да бъде изчистена. Високият ръст на Боли му помогна да отклони към Орие и защитникът от Кот д'Ивоар отблизо разстреля Арисабалага с първия си гол за Форест.

Греъм Потър извади и другите си двама халфове - Жоржиньо и Мейсън Маунт, а вместо тях на терена се появиха Хаким Зиеш и Пиер-Емерик Обамеянг. Лондончани притиснаха противника в неговата половина, но липсваха удари към вратата на Хендерсън. В 81-ата минута Обамеянг закъсня да засече топката и опасността за домакините отмина. Малко след това Аспиликуета влезе в наказателното поле и центрира ниско, но бранител в червено изчисти.

В заключителните минути от редовното време в игра за Челси влезе и Карни Чуквуемека. Футболистите на Потър държаха топката в свое притежание, но не знаеха какво да правят с нея и логично загубиха ценни точки.

За последно двата тима се бяха срещали в турнира за ФА Къп през 2020 година, когато Челси спечели с 2:0. Нотингам продължава да няма победа над този съперник от 1997 година.

Снимки: Gettyimages