Изключителен обрат на Южна Корея срещу Португалия изхвърли Уругвай и Гана от Мондиал 2022

Южна Корея постигна изключително драматичен успех с 2:1 над Португалия след гол в добавеното време и по този начин успяха да се класират за 1/8-финалите на Световното първенство в Катар. Освен това играчите на Пауло Бенто трябваше да правят пълен обрат с попадения на Юнг-Гвон Ким (27’) и Хий-Чан Хуан (90’), след като се оказаха догонващи след гол на Рикардо Орта още в 5-ата минута. В крайна сметка критичен за класирането на корейците се отказа третия критерий, а именно отбелязаните попадения, което ги прати във фазата на елиминациите.

Играчите на Фернандо Сантош взеха ранна преднина още в 6-ата минута, когато дълъг пас на Пепе от линията на отбраната намери Диого Далот отдясно, той влезе в наказателното поле и с успореден пас намери Рикардо Орта, а той вкара за 1:0.

В 15-ата минута Жоао Кансело отправи нещо средно между центриране и удар, но вратарят на азиатците успя да изпревари Роналдо и изби.

Само минутка след това футболистите на Пауло Бенто също стигнаха до попадение след центриране на Хюн-Мин Сон, което след избиване на вратаря Диого Коща, но Жин-Су Ким я довкара в мрежата. Голът обаче бе веднага отменен поради засада.

24 Феновете на Южна Корея - Португалия, група "Н"

Корейците успяха да изравнят в 28-ата минута, когато след корнер топката се удари в гърба на Кристиано Роналдо, който се бе навел и не успя да изчисти, след което от ситуацията най-бързо се възползва Юнг-Гвон Ким и вкара за 1:1.

Само две минути по-късно именно португалският капитан направи страхотен пропуск оказал се очи в очи с вратаря на корейците, а впоследствие се оказа, че той е бил и в засада при поемането на топката.

В минутите до края на първата част двата тима си размениха удари от средно и далечно разстояние, а близо до попадение отново се оказа Кристиано Роналдо, който се възползва от лошо избиване на вратаря на Корея Ким-Сюнг Гуй на изстрел на Витиня, но опитът му с глава премина покрай гредата.

След почивката темпото в двубоя видимо спадна. Португалците владееха топката в по-дълги периоди от време, но не успяваха да създадат по-сериозни опасности, а корейците осъществяваха по-остри атаки при своите шансове и изглеждаха по-опасни.

46 Южна Корея - Португалия 2:1, група "H"

Те стигнаха до опасен изстрел в 66-ата минута, когато играч на азитаския тим получи на границата на наказателното поле и стреля опасно, но Диого Коща спаси. Те имаха претенции и за дузпа в своя полза в 70-ата минута след удар на Сон, който отиде в тялото на Жоао Кансело, но сигнал от ВАР не последва.

Двамата треньори направиха доста промени в своите състави в опит да освежат единайсеторките си, но това не доведе до нещо по-различно на терена.

Футболистите на Пуало Бенто осъществиха отлична контраатака в добавеното време, когато изчистване след корнер прати топката в краката на Хюн-Мин Сон, който изтича над 60 метра и подаде отлично към нахлуващия в наказателното поле Хий-Чан Хуан, който вкара за 2:1.

Футболистите на Корея обаче трябваше да изчакат и края на другия двубой в групата, за да напълно сигурни, че класирането им за следващата фаза е факт, което се случи няколко минути по-късно и узакони мястото им на 1/8-финалите.

Снимки: Gettyimages