Австралия надхитри Тунис и съхрани шансове за място в елиминациите

Австралия записа първата си победа на Световното първенство в Катар, след като спечели с 1:0 срещу Тунис в двубоя помежду им на “Ал Джануб” от група D. Митчъл Дюк отбеляза единственото попадение в 23-тата минута. Това е едва трети успех за “кенгуратата” в 18 мача на Мондиал и първи такъв от 2010-а насам. Така "кенгурутата" продължават да мечтаят за второ класиране на осминафинали в турнира.

Джалел Кадри предприе само една промяна в стартовите си 11 и тя беше свързана с включването на Наим Слити на мястото на Анис Бен Слиман. Така той помагаше на капитана Юсеф Мсакни и централния нападател Исам Жебали в атака. Колегата му Греъм Арнолд също извърши само една промяна сред своите титуляри, но тя беше в защита, където Фран Карачич замени Натаниъл Аткинсън. Нападението отново беше съставено от Матю Леки, Дюк и Крейг Гуудуин.

24 Феновете на Тунис и Австралия

Мачът започна с игрово преимущество на Австралия, но в началните 20 минути нямаше голови положения. В 21-вата Мохамед Дрегер нанесе първия удар за Тунис, който обаче прелетя над вратата. Две минути по-късно Гуудуин центрира, а топката претърпя рикошет и стигна до Дюк, който с глава даде аванс на своя тим.

В 34-тата минута Джексън Ървайн стреля след корнер, но остана далеч от целта. В 41-вата минута Слити получи възможност да нанесе удар, но в последния момент Хари Соутар се хвърли и с шпагат изби топката в корнер. В добавеното време на първата част Жебали намери с пас в наказателното поле Мсакни, но неговият удар мина встрани от вратата.

21 Тунис - Австралия 0:1, група "D"

Тунизийците започнаха по-добре второто полувреме, но първото положение след почивката беше за техния опонент в 56-ата минута. Гуудуин обаче отправи разочароващ шут. Пет минути по-късно резервата Феряни Саси отправи още по-несполучлив изстрел. В 71-вата минута влезлият от пейката Джейми Макларън пусна остър пас към Матю Леки в наказателното поле, но се размина с топката. Минута по-късно Мсакни пропусна да изравни, след като Матю Райън изби първия му шут, а секунди по-късно крилото отправи неточен удар.

Аарън Моой отговори с изстрел, който мина над вратата. След това Мсакни игра с глава, но не успя да насочи топката добре. В 84-тата минута резервата Монтасар Талби опита воле от голяма дистанция, но Райън лесно улови топката. В 88-ата минута вратарят направи същото, но при шутове на Слити и влезлия като смяна Уахби Хазри. Така той успя да запази мрежата си суха, което на "кенгурутата" им се случва едва за втори път на Световно първенство след нулевото реми с Чили през 1974-та.

Така Австралия спечели първи три точки, с които зае второто място, отстъпвайки на Франция по голова разлика. Тунис пък се свлече на последната позиция с един пункт, колкото има и Дания преди мача си с “петлите” от 18:00 часа.

ТУНИС - АВСТРАЛИЯ 0:1

0:1 Дюк (23')

Тунис: Дамен, Брон, Мериа, Талби, Дрегер, Скири, Лайдуни, Абди, Слити, Жебали, Мсакни

Австралия: Райън, Карачич, Соутар, Роулес, Бехич, МакГрий, Моой, Ървайн, Леки, Дюк, Гуудуин

Снимки: Gettyimages