Национална лига футзал: Левски - Черно море

Героят за Еквадор записа куп постижения в откриващия двубой на Мондиала

Капитанът на Еквадор Енер Валенсия несъмнено беше големият герой за своя тим при успеха над домакините от Катар с 2:0 в първия мач от Мондиал 2022. Водещият голмайстор в историята на “Ла Три” (37 попадения) реализира и двата гола в срещата, а преди това по спорен начин му беше отменен още един.

Еквадор бързо отчая домакините от Катар

Голът, с който Валенсия откри резултата, беше от дузпа и така за първи път в историята дебютното попадение на Световно първенство е отбелязано по този начин. Ако пък голът му в 3-тата минута беше зачетен, той щеше да бъде най-бързият в откриващ мач на турнира. Все пак нападателят на Фенербахче е първият футболист с два гола за едно полувреме в първата среща на Мондиал.

33-годишният нападател вече има общо 5 попадения на Световни първенства, след като предишните му 3 бяха на Мондиал 2014. Той не само се превърна в едноличен голмайстор за Еквадор на световни форуми, но също така е вкарал последните 5 техни гола в подобно първенство. Така той изостава само от Еузебио (за Португалия през 1966-а), Паоло Роси (за Италия през 1982-ра) и Олег Саленко (за Русия през 1994-та), които са вкарали 6 поредни попадения за своите страни по време на Мондиал.

Три от головете му на Мондиал са с глава, като няма играч с повече подобни попадения от 2014-та насам. За да стигне до 5-ия си гол на световни финали, Валенсия трябваше да отправи общо 10 удара. Така коефициентът му на ефективност е 50%, което е най-доброто постижение за играч с поне 5 попадения от 1966-а насам. Тогава Алесандро Алтобели също бележи 5 гола от 10 изстрела за Италия.

Снимки: Gettyimages