България завърши годината с яка битка и реми в Люксембург

Националният отбор на България изигра последния си мач за 2022 година. Футболистите на Младен Кръстаич завършиха 0:0 като гости на Люксембург, като на "Стад де Люксембург" имаше над 300 родни запалянковци, които подкрепяха нашите и развяваха българския трибагреник.

През първото полувреме "лъвовете" имаха изгодни положения за гол, но пропуски направиха Спас Делев, Кирил Десподов и Радослав Кирилов. Попадение на Делев пък беше отменено. След почивката домакините бяха по-активният тим на терена, като веднъж топката се удари в гредата зад Светослав Вуцов. Мачът се игра под силен дъжд и изобилстваше от нарушения, като в самия край Люксембург остана с човек по-малко. Така трикольорите продължават без загуба под ръководството на Младен Кръстаич, чийто актив начело на отбора е три победи и едно равенство.

Българският селекционер направи известни промени спрямо състава, който победи Кипър преди четири дни. На вратата Светослав Вуцов замени Даниел Наумов, а Валентин Антов започна като титуляр в тройка в отбрана с Антон Недялков и Петко Христов. В средата на игрището за България стартираха Йоан Стоянов, Радослав Кирилов, Филип Кръстев, Илия Груев и Димитър Велковски. Напред атаката на нашите поведоха отново капитанът Кирил Десподов и Спас Делев.

Още във втората минута Кирил Десподов пробва мерника си фаул по диагонала, но вратарят на домакините Ралф Шон успя да отбие. В 11-ата минута полузащитникът на Люксембург Матиас Олесен получи жълт картон за грубо влизане в краката на Илия Груев, което ядоса наставника на домакинския отбор Люк Холтц, който застана почти до Кръстаич при тъчлинията, което пък му донесе жълт картон. В 17-ата минута добре познатият ни Енес Махмутович изправи за миг трибуните на крака, но напразно - ударът му с глава мина покрай българската врата.

В 20-ата минута топката се спря в мрежата на Люксембург след точен удар на Спас Делев, който матира защитата на домакините през центъра, но съдията от Литва Манфредас Лукянчукас прецени, че българският нападател е играл с ръка преди да прониже вратаря Шон и попадението беше отменено. В 35-ата минута Алесио Курчи от Люксембург падна в пеналтерията пред голлинията на Вуцов и поиска дузпа, но си заработи жълт картон за симулация.

В ответната атака Радослав Кирилов излезе сам срещу стража на домакините, но последният спаси удара му. В 45-ата минута Спас Делев се оказа на върха на продължителна българска акция, но вратарят Шон отговори с добър рефлекс и с една ръка изби изстрела на нашето острие.

В началото на второто полувреме футболистите от Великото херцогство организираха опасна контраатака, която завърши с изстрел от десетина метра пред българската врата, отбит точно навреме от Антон Недялков. В 52-ата минута Флориан Бонерт се откъсна и преодоля Светослав Вуцов, но от малък ъгъл не успя да намери опразнената рамка. Нашите отвърнаха с опасност, сътворена от Десподов, но ударът отблизо на българския капитан беше париран от Ралф Шон.

В 60-ата минута Ивандро Борхес от Люксембург можеше да открие резултата, след като с чудесен удар от петнайсетина метра препарира Вуцов пред голлинията, но гредата спаси българския отбор. Скоро след това Филип Кръстев изникна в наказателното поле на домакините, но изстрелът на звездата на Левски излезе в аут. В 77-ата минута Жерсон Родригеш пробва красив ножичен удар пред българската рамка, но натурализираният португалец не сполучи. Натискът на домакините продължи и малко след това страхотен шут на Родригеш прочуфа покрай вратата на Вуцов

В заключителните минути Данел Синани извърши груб фаул срещу влезлия след почивката Илиан Илиев, което донесе втори жълт картон за централния нападател на Люксембург. Така последният съдийски сигнал под дъжда прозвуча при 0:0.

Люксембург 0:0 България