Национална Лига Футзал: ЦСКА - Черно море

Логан Сарджънт направи необходимото и ще дебютира във Формула 1 догодина

Отборът на Уилямс обяви в хода на уикенда за Гран При на САЩ преди месец, че Логан Сарджънт ще се състезава във Формула 1 догодина. За да се случи това обаче имаше условие американецът да събере нужните точки, за да получи необходимия му суперлиценз, чрез класирането в края на сезона във Формула 2.

Уилямс: Не избрахме Сарджънт заради неговата националност

Преди финалния кръг за годината в Абу Даби Сарджънт заемаше третото място в генералното класиране, а се нуждаеше от завършване в топ 5, за да си гарантира необходимите суперлиценз точки. С едно 6-то и едно 5-то място в двете състезания на „Яс Марина“ американецът си гарантира 4-та позиция в крайното класиране, с което и 30 точки. С тях неговият актив достигна до 60, а за получаването на суперлиценз са му нужни 40.

Това означава, че догодина Съединените американски щати ще имат своя първи представител във Формула 1 от Александър Роси, който през 2015 година взе участие в пет състезания във втората половина на сезона с тима на Мейнър. Последният представител на Съединените щати, който бе титулярен пилот във Формула 1 бе Скот Спийд, който се състезава за Торо Росо през 2006 и 2007, но бе освободен за сметка на Себастиан Фетел в средата на втория си сезон.

За събирането на суперлиценз точки от страна на Сарджънт спомогна и неговото участие в общо четири свободни тренировки във Формула 1 през последния месец. В три от тях (САЩ, Бразилия и Абу Даби) той покри нужната дистанция от 100 километра, за да получи общо три суперлиценз точки. В Мексико той не стори това, заради двете спирания на първата тренировка на „Ерманос Родригес“, като тогава само една обиколка не достигна на Сарджънт да покрие заветните 100 километра.

С потвръждаването на факта, че Сарджънт ще кара за Уилямс догодина, вече е ясен и пълният вид на стартовата решетка във Формула 1 за 2023 година. Ето как ще изглежда тя: