Двойна победа за Хюндай в Япония

Тиери Нювил и Ойт Танак записаха двойна победа за Хюндай в рали “Япония”, последен кръг от Световния рали шампионат - домашното състезание на Тойота, като домакините вече си бяха осигурили световните титли при пилотите и конструкторите. Завръщането на рали “Япония” в WRC се оказа успешно, въпреки проблемите в петъчните етапи, а днес най-накрая заваля и дъжд.

Днес Нювил стартира с 4 секунди аванс пред Елфин Еванс с Тойота в борбата за победата, но още в първата отсечка за деня уелсецът заличи 3,4 секунди от аванса на Тиери. Още в следващия етап обаче Еванс спука гума и пропадна до петата позиция, като остави Нювил и Танак на първите две места с разлика от над една минута.

За предпоследната отсечка заваля силно, като единствено Крейг Брийн с Форд беше с четири мокри гуми и той спечели последните два етапа от ралито, а Танак се доближи на 50 секунди от Нювил, но за повече нямаше време. Това беше последното рали за Танак с Хюндай и на финала той отново заяви, че няма договор за догодина и още не знае дали ще кара в WRC.

Крайно класиране при пилотите в WRC за сезон 2022

Това е пета победа за Хюндай този сезон - най-доброто постижение за тима от 2014 година насам, когато корейците се завърнаха в WRC и втора за Тиери през сезона. В крайното класирането Танак и Нювил са втори и трети, а Кале Рованпера стана най-младият световен шампион още на финала на рали "Нова Зеландия".

В последната отсечка Такамото Кацута с Тойота изпревари съотборника си Себастиен Ожие и излезе трети - втори подиум за японеца този сезон и първи пред родна публика.

Рали “Япония” определи и новия световен шампион във WRC2 - това са финландците Емил Лондхолм и Рита Хамалайнен, който от вчера до днес потънаха от първо на трето място, но това беше достатъчно, за да им гарантира първото място в крайното класиране. 26-годишният Емил е шампион на Финландия, този сезон спечели титлата в WRC2 Junior, а сега събра повече точки от Андреас Микелсен и Кайетан Кайетанович. Маури Миеле, също с Шкода пък взе титлата в WRC2 Masters с финала на рали “Япония”.

Все още не е готов календарът за следващия сезон, който стартира на 20-22 януари с рали “Монте Карло” и тепърва предстои заводските отбори да потвърдят пилотите си за 2023 година.