Наказаха Алонсо след спринта в Бразилия

Двукратният световен шампион бе санкциониран с 5 секунди след финала на снощния спринт преди Гран При на Сао Пауло. Причината за санкцията на испанеца е неговият контакт със съотборника му Естебан Окон в края на първата обиколка.

Припомняме, че двамата съекипници в Алпин се докоснаха на два пъти в хода на първия тур на „Интерлагос“. Първият контакт между тях бе на изхода от четвъртия завой, когато Алонсо се качи върху бордюра и превъртя задните гуми, губейки за момент контрол, което доведе до лекото докосване с Окон. Вторият контакт бе в края на обиколката, когато испанецът излезе твърде късно от въздушната струя на своя съотборник и удари неговата задна дясна гума с предното си крило. Именно заради тази късна мневра на испанеца комисарите прецениха, че той носи изцяло отговорност на контакта с Окон и затова го наказаха с 5 секунди.

След въпросния контакт Алонсо трябваше да влиза в бокс за смяна на предно крило, а Окон загуби темпо заради пораженията по неговия страничен панел от първия контакт с испанеца. В крайна сметка двукратният шампион Алонсо финишира 16-ти в спринта, а Окон – 17-ти. Испанецът обаче бе класиране с едно място по-напред заради 10-секундното наказание на неговия бъдещ съотборник Ланс Строл, който бе финиширал 12-ти.

След собственото си наказание обаче Алонсо се смъква с три позиции по-назад и ще стартира 18-ти в Гран При на Сао Пауло по-късно днес. Печеливши от неговото наказание са Юки Цунода, Строл и Окон, които ще се изкачат с едно място напред и ще потеглят съответно 15-ти, 16-ти и 17-ти.

Гран При на Сао Пауло, предполседен старт за сезон 2022 във Формула 1, започва тази вечер в 20:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Снимки: Gettyimages