Ливърпул сломи Тонъм с два гола на Салах и отдалечи "шпорите" от върха

Ливърпул прекъсна лошата си поредица в Премиър лийг, след като победи с 2:1 Тотнъм като гост в един от възловите мачове от 15-ия кръг на Премиър лийг. Мърсисайдци изиграха силно първо полувреме, в което взеха заслужен аванс след два гола на Мохамед Салах (11', 40'). След почивката Тотнъм бе по-силният отбор и домакините намалиха след попадение на Хари Кейн. Лондончани нямаха и късмет тъй като на два пъти гредите спираха Иван Перишич - по веднъж във всяко от полувремената. Така Тотнъм допусна второ поредно домакинско поражение в Премиър лийг и вече е на цели осем точки от лидера Арсенал. Ливърпул пък се доближи на седем точки от четвъртото място, което в момента е заемано именно от "шпорите". За мърсисайдци това бе първи успех като гост в първенството от началото на сезона.

Тотнъм няма победа в последните 11 мача срещу Ливърпул във всички турнири.

Антонио Конте замени Хюн-Мин Сон и Лукас Моура, които получиха контузии при драматичната победа над Олимпик Марсилия през седмицата, с Емерсон Роял и Ив Бисума. Добрата новина за домакините бе, че Деян Кулушевски е възстановен от своята травма и влезе в групата за днешния двубой, но остана на пейката за началото.  Иван Перишич  действаше този път в атака, замествайки Сон.

Юрген Клопнаправил три промени в сравнение с мача с Наполи през седмицата. Дарвин Нунес, който тогава влезе като резерва и вкара един от головете, започна днес. Анди Робъртсън също се завърна, а Харви Елиът замени Джеймс Милнър. Ибрахима Конате, който впечатли в сряда, започна за първи път в Премиър лийг през този сезон.

Мърсисайдци започнаха доста по-силно този двубой, като Дарвин Нунес бе много активен. Още в третата минута удар на уругваеца бе спасен от Лорис. Малко по-късно Александър-Арнолд намери с чудесно дълго подаване Нунес отляво. Нападателят влезе навътре и стреля, но този път покрай далечната греда. В 11-ата минута Нунес много добре си спря топката в наказателното поле, обърна се и пусна към Салах, който не остави шанс на Лорис - 0:1.

Тотнъм можеше да отговори почти мигновено. В 15-ата минута Перишич засече с глава много добро центриране на Кейн, топката рикошира в Алисон, след което срещна и гредата. Малко след това стражът на Ливърпул спаси опасен шут на Хьойберг.

В 19-ата минута домакините поискаха дузпа, след като Сесеньон падна, побутнат в гръб от Александър-Арнолд. Ситуацията приличаше на тази, при която вчера Кансело получи червен картон, а Фулъм бе възнаграден с дузпа. Анди Мадли обаче тук не посочи бялата точка, а ВАР не го посъветва да коригира решението му.

За десетина минути Ливърпул преотстъпи инициативата, като гостите направиха няколко грешки в защита, особено Алаксандър-Арнолд, но от това не последваха особени последствия за "червените". След 30-ата минута Ливърпул отново натисна. Пет минути преди почивката Ерик Дайър сгреши, след като отигра лошо с глава топката, която преди това Алисон бе изпратил силно напред с крак. Салах се възползва от тази грешка и останал очи в очи с Лорис, копна елегантно топката над французина за 0:2.

Това попадение съвсем смути домакините и до почивката мърсисайдци потърсиха дори трети гол, с който да решат всичко, но не успяха да го постигнат, като веднъж и Лорис се намеси добре след удар на Елиът.

Тотнъм започна доста по-добре второто полувреме. В 49-ата минута Алисон се намеси блестящо, спасявайки удар с глава отблизо на Дайър. Минута по-късно за втори път тази вечер шут на Перишич срещна гредата. Този път хърватинът засече с крак ниско центриране на Сесеньон, но отново нямаше късмет. Малко след това отново Алисон изби нещо средно между центриране и удар на Дайър, след който се получи рикошет и топката полетя опасно под гредата.

В 54-тата Ливърпул бе близо до трети гол. Отново Нунес намери добре Салах в наказателното поле, но този път изстрелът на египтянина бе спасен.

Тотнъм обаче продължи да играе по-добре през второто полувреме. В 69-ата минута Кейн засече с глава центриране от фаул, но топката премина на сантиметри встрани от далечната греда.

Логичното се случи минута след това, когато Кулушевски, който се появи в игра непосредствено преди това, изведе Кейн в наказателното поле. Със страхотен удар нападателят стреля в далечния ъгъл - 1:2.

В 82-рата минута удар на Нунес срещна гредата, но в тази ситуация бе маркирана и засада, така че тежестта на този пропуск не бе толкова голяма.

Тотнъм натисна сериозно в последните минути, но Ливърпул оцеля.

Снимки: Gettyimages