Жерард Пике се сбогува с “Камп Ноу” по най-добрия начин

Превърналият се в легенда на Барселона Жерард Пике изигра последния си двубой на “Камп Ноу” от своята славна кариера. 35-годишният защитник избра това да е срещу Алмерия от Ла Лига, който “блаугранас” спечелиха с 2:0. Пике беше титуляр и носеше капитанската лента, като беше заменен в 83-тата минута. Той изненадващо реши да приключи с футбола още на този етап от сезона, като така се разделя с любимия си клуб след 14 години в него. За това време той изигра 616 мача за Барса и спечели 30 трофея.

Все пак има информации, че е възможно световният шампион да остане в тима и за следващата среща, която е гостуване на Осасуна във вторник.

Усман Дембеле (48’) и Френки де Йонг (62’) вкараха головете за домакините в съботната вечер, а още в 7-ата минута Роберт Левандовски пропусна дузпа.

Барса нямаше никакви проблеми с Алмерия, който е най-слабият гост в първенство с вече шест поредни поражения през сезона. Многото пропуски на каталунците обаче лишиха срещата от много повече попадения. С този успех тимът на Чави Ернандес отново излезе временно начело с 2 точки аванс пред Реал Мадрид, който играе в понеделник играе своята среща от този 13-и кръг.

Преди началото на стадиона беше разпънат голям плакат с посланието “Sempr3”. “Sempr3” e от “винаги” на испански, а числото е заради номера на 35-годишния бранител. Отделно играчите на домакините са с фланелки със същия надпис в негова чест.

Във финалния си мач Пике игра в двойка с Маркос Алонсо, а място в състава имаше и за добрия му приятел Жорди Алба. В атака шанс получи Феран Торес, който беше предпочетен пред Рафиня и Ансу Фати.

Двубоят започна според очакванията с натиск на домакините. В 4-тата минута Левандовски засече с глава центриране отдясно, след което топката срещна ръката на Кайки, който беше с гръб към нападателя на Барса. Последва консултация с ВАР и домакините получиха дузпа.

Роберт Левандовски обаче пропусна, стреляйки в дясната греда на вратата. Интересното е, че на Пике му беше предложено да шутира от бялата точка, но той остави поляка да изпълни.

В 13-тата главният герой на вечерта получи шанс да се разпише след центриране от корнер, но насочи топката над гредата.

Каталунците продължиха да нападат и последваха шансове пред Жорди Алба и Феран Торес.

В 28-ата минута обаче Френки де Йонг допусна сериозна грешка, която даде възможност на Рамазани от тима на Алмерия да се озове очи в очи с Тер Стеген. Вратарят на Барса обаче успя да спаси сигурния гол, избивайки в корнер.

Този епизод не притесни домакините и те продължиха да атакуват с всички сили. Попадението изглеждаше сигурно в 40-ата минута, когато Феран и Дембеле се оказа най-напред в нападението, но вратарят спаси удар на французина с глава.

До паузата шансовете пред мрежата на Фернандо почти се удвоиха само в рамките на няколко минути, но гол така и не падна.

В крайна сметка Барселона стигна до гола в началото на второто полувреме. В 48-ата Дембеле направи рейд и технично насочи топката в долния десен ъгъл на стража на Алмерия - 1:0.

Французинът пропусна 100-процентов шанс да удвои в 58-ата, когато излезе срещу Фернандо, но после се забави с шута.

Четири по-късно обаче авансът на Барса стана 2:0 след попадение на Френки де Йонг. Нидерландецът довкара със силен шут под гредата като добавка след спасяване на вратаря след засичане на Фати. Великолепно центриране на Алба беше в основата на това положение.

С това интригата окончателни изчезна. Най-емоционалният за Пике момент дойде в 83-тата минута, когато той беше заменен. Пълният до краен предел стадион стана на крака, за да го аплодира за последно като футболист на клуба.