100 години ски спорт в България

Септември смачка слаб Пирин и прекъсна негативната си серия

Септември (София) разби с 4:1 Пирин (Благоевград) като гост в мач от 15-ия кръг на efbet Лига. Така след 7 двубоя подред без успех момчетата на Светослав Петров най-сетне усетиха вкуса на победата. Домакините от своя страна изиграха изключително слабо второ полувреме и вместо да се опитат да се върнат в срещата, те допуснаха цели три гола във вратата си през втората част. Иначе за Септември Мартин Петков вкара два гола (20’ и 48’), а по още едно попадение добавиха Атанас Кабов (69’) и Димитър Костадинов (74’). В края на двубоя Пирин вдигна малко темпото си и успя да върне почетен гол, дело на Иван Тасев (88’).

Двубоят в Благоевград започна равностойно, като през първите 10 минути домакините бяха малко по-активни. До опасни положения обаче не се стигна. Първият удар в срещата дойде в 14-ата минута, когато Атанас Кабов опита късмета си от границата на наказателното поле, но в аут.

След нови скучни минути се стигна до 20-ата, когато гостите успяха да открият. При една от атаките си след неразбирателство в защитата на Пирин Мартин Петков успя да отнеме в близост до пеналтератията на домакините. Без да се замисли много юношата на Левски директно стреля от дистанция, а ударът бе право в обсега на Янко Георгиев. Вратарят на “орлетата” обаче не се намеси никак добре, не успя да улови и така кълбото се оплете в мрежата му - 0:1.

След гола гостите продължиха да натискат повече и да организират по-опасните атаки. Първо в 32-ата минута след центриране от корнер Реди Каса засече с глава, но за негово нещастие топката нацели странчния стълб. Няколко секунди по-късно отново албанският нападател отне в близост до пеналтерията, направи няколко крачки и стреля от границата на наказателното поле, но Янко Георгиев показа рефлекс и изби.

Пирин също стигна до опасно положение, с което можеше да изравни резултата в 39-ата минута. Тогава Иван Тасев напредна отляво, смени рязко посоката и стреля от дъгата на наказателното. Шейтанов обаче успя да спаси. До края на полувремето "орлетата" натиснаха и си личеше, че искат да се върнат в мача преди края на първите 45 минути. В 41-ата минута Бенгюзов също стреля опасно от дистанция, но право в ръцете на стража на Септември.

Въпреки щурма си, Пирин не успя да стигне до попадение и така гостите се оттеглиха с гол аванс.

Второто полувреме започна по най-кошмарния начин за Пирин. Още в 48-ата минута гостите стигнаха до второ попадение, отново реализирано от Мартин Петков. Христофор Хубчев отигра лошо пред собственото си наказателно поле и напрактика изведе Красиан Колев. Футболистът на Септември влезе в пеналтерията и подаде на открилия се около точката за изпълнение на дузпа Петков. Юношата на Левски не сбърка, отправи хубав удар и вкара за 0:2.

В 55-ата минута Атанас Кабов шутира добре от дистанция, но Георгиев изби. 10 минути след това влезлият като резерва Димитър Костадинов отправи много мощен удар от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от страничния стълб.

По-добрата игра на гостите доведе и до трети гол във вратата на Пирин. В 69-ата минута Септември получи правото да изпълнява фал отдясно. Красиан Колев центрира, а Атанас Кабов засече с глава, като прати топката през краката на Янко Георгиев - 0:3.

Въпреки че можеше да се каже, че вече си бяха осигурили победата, “септемврийци” продължаваха да атакуват и след третия гол. Така в 74-ата минута Атанас Кабов проби добре отдясно, излезе сам срещу вратаря, но вместо да стреля от малък ъгъл, голмайсторът подаде към Мартин Петков. Централният нападател шутира, но топката се отклони в краката на Иван Тасев и Димитър Костадинов направи добавка на празна врата, за да направи резултата 0:4.

След като вкараха и четвъртото си попадение гостите свалиха малко темпото, което позволи на Пирин да вдигне оборотите. В 88-ата минута “орлетата” стигнаха до почетно попадение, след като Иван Тасев направи добавка на празна врата след спасяване на Шейтанов. В последните 5-6 минути домакините определено можеха да стигнат и до втори гол, след като действията с пренесоха почти изцяло в наказателното поле на Септември. Такова обаче така и не падна и резултатът остана 4:1.

С тази победа столичани се изкачват до 11-ото място с 13 точки. Пирин от своя страна остава предпоследен с едва 8 пункта и 1 победа от началото на сезона.

ПИРИН 1:4 СЕПТЕМВРИ

0:1 Мартин Петков (20)
0:2 Мартин Петков (48)
0:3 Атанас Кабов (69)
0:4 Димитър Костадинов (74)
1:4 Иван Тасев (88)

Стартови състави:

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров, 5. Николай Бодуров, 3. Петър Занев, 45. Христофор Хубчев, 73. Венцислав Бенгюзов, 17. Радослав Цонев, 20. Чебраилс Макрецкис, 29. Станислав Костов, 26. Иван Тасев, 11. Андрей Йорданов.

Септември: 21. Димитър Шейтанов, 10. Асен Чандъров, 8. Александър Тодоров, 5. Асен Георгиев, 26. Илия Миланов, 13. Мартин Николов, 23. Йоан Гаврилов, 18. Красиан Колев, 6. Атанас Кабов, 19. Реди Каса, 20. Мартин Петков.