Много емоции, страхотна футболна атмосфера, но без победител в дербито на Варна

След 13 години пауза варненското дерби най-после се завърна в българския елит. Спартак (Варна) и Черно море излязоха един срещу друг в мач от 15-ия кръг на efbet Лига, но не показаха особени качества и лигично не успяха да се победят, като завършиха при резултат 0:0 на “Коритото”. Двубоят се очакваше с огромен интерес от запалянковците на двата тима, а трибуните бяха изпълнени до краен предел. В крайна сметка обаче попадения не паднаха и така Спартак прекъсна негативната си серия от две поредни загуби срещу този противник. Иначе и “моряци”, и “соколи” имаха по едно 100-процентово положение, което бе пропуснато съответно от Меди Кета и Денис Баланюк.

Феновете на Спартак (Варна) и Черно море изпълниха трибуните на "Коритото"

Пред препълнението трибуни на “Коритото” двата тима започнаха равностойно, като “моряците” натискаха малко повече, но отбраната на Спартак се справяше с всички набези. Домакините залагаха повече на бързите контраатаки, които поне в началото на мача не довеждаха до нищо интересно.

24 Спартак (Варна) - Черно море

Първата сериозна ситуация дойде в 14-ата минута. Тогава Виктор Попов центрира добре отдясно и прати топката право на крака на Меди Кета, който дебнеше в наказателното поле. Нападателят от Гвинея-Бисау остана сам срещу Дичевски, но прати кълбото високо над напречната греда.

4 минути по-късно Матеуш Клименте напредна добре, премина покрай няколко футболисти на Спартак и стреля опасно от дистанция, но и този път в аут. В следващите минути Черно море продължи да натиска и да заплашва вратата на Дичевски. Гол обаче така и не падаше.

В 19-ата минута гостите изпълниха корнер. След разбъркване топката попадна в краката на Босанчич, който стреля от воле, а кълбото се отклони в ръката на футболист на “сините”. “Моряците” веднага претендираха за дузпа, но такава не бе отсъдена.

Първият точен удар за “соколите” дойде в 26-ата минута, когато Здравко Димитров изпълни пряк свободен удар, но Георги Георгиев без проблем улови. Малко по-късно от сходна ситуация, само че в другия край на игрището, Васил Панайотов опита късмета си, но право в ръцете на вратаря на домакините.

До края на полувремето темпото остана високо, като и двата тима се опитваха да организират атаки, но до по-опасно положение не се стигна. Така Спартак (Варна) и Черно море се оттеглиха при нулево равенство на почивката.

Сватбени емоции на полувремето на битката за Варна между Спартак и Черно море

Второто полувреме започна с натиск на “моряците”. Едва 5 минути след началото на втората част Курьор отне в близост до наказателното поле на домакините и навлезе в пеналтерията. Вместо да стреля обаче той реши да подава на съотборник, което се оказа грешното решение и защитник на Спартак изби в корнер.

В 56-ата минута дойде може би и най-чистото положение в срещата, което бе в полза на “соколите”. При една от атаките Ивей Ромееш пусна хубав извеждащ пас към Беланюк, който остана очи в очи фронтално срещу Георги Георгиев. Ударът на украинеца обаче бе право в тялото на вратаря и така Спартак пропусна перфектна възможност да открие резултата.

В 74-ата минута Николай Златев проби добре отдясно и пусна пас по земя към Курьор. Нападателят на “моряците” пое на границата на вратарското поле с гръб и подаде към нахлуващия Алекс Фернандеш. Бразилецът стреля опасно, но Дичевски показа рефлекс и изби.

До края на полувремето Черно море натискаше повече, но повече интересни положения нямаше и така двата тима не успяха да се победят.

Спартак спечелва шестата си точка от началото на сезона и все още остава на последното 16-то място. Черно море от своя страна записва трето поредно равенство и вече е с 25 пункта, заемайки петото място в класирането.

СПАРТАК 0:0 ЧЕРНО МОРЕ

Стартови състави:

Спартак: 21. Иван Дичевски, 19. Никола Борисов, 25. Пламен Димов, 6. Емануел Моура, 77. Румен Руменов, 11. Виктор Митев, 9. Мехмед Сабри, 30. Божидар Васев, 14. Ивей Ромееш, 33. Здравко Димитров, 27. Денис Беланюк.

Черно море: 22. Георги Георгиев, 3. Живко Атанасов, 15. Петар Босанчич, 6. Виктор Попов, 2. Цветомир Панов, 71. Васил Панайотов, 7. Матеус Клементе, 20. Меди Кета, 10. Велислав Василев, 19. Матиас Курьор, 31. Закария Беншаа.

Снимки: Борислав Трошев