Доминация на Арсенал срещу ПСВ

Арсенал тотално надигра ПСВ Айндховен, но спечели само с 1:0 в отложен мач от група А на Лига Европа. Единственото попадение в мача реализира Гранит Джака в 70-ата минута. "Артилеристите" записаха осма поредна победа във всички турнири.

Отборът на Микел Артета е с пълен актив от 12 точки и си осигури участие в следващата фаза на турнира. Нидерландците са втори в групата, но вече изостават на 5 точки от лондончани.

Въпреки че Микел Артета направи шест промени в състава, домакините доминираха от самото начало. Те владееха топката в големи периоди и търсеха пролуки в защитата на съперника. Еди Нкетия пробва няколко пробива и един изстрел, който мина над вратата. В 11-ата минута Кийрън Тиърни стреля от воле, но доста неточно. Секунди по-късно Джака получи топката на границата на наказателното поле, а ударът му мина покрай дясната греда на Валтер Бенитес.

ПСВ рядко играеше с топката, а още по-рядко успяваше да атакува. Една от редките подобни ситуации бе в 27-ата минута, когато Шави Симонс получи възможност да пробие и стреля, но 19-годишният талант прати топката над вратата. Отговорът на Арсенал бе опасна ситуация пред другата врата. След отлично центриране на Виейра Жезус не успя да засече топката.

Към края на полувремето "артилеристите" отново вдигнаха темпото. На два пъти Сака проби, но и двата пъти атаките не завършиха с точен удар. Фабио Виейра се пробва от фал и завъртя топката около стената, но тя мина покрай вратата.

След почивката нищо не се промени и тимът на Артета продължи да има сериозно предимство. Габриел Жезус развинти защитата на съперника, но накрая отправи много слаб удар. След него Букайо Сака направи прекрасен пробив и излезе сам срещу вратаря, но завършекът му не беше сред най-добрите, а Жезус не успя и при добавката. След час игра отново бразилецът бе близо до гол, но вратарят на гостите отлично отрази изстрела му.

Доминацията на Арсенал доведе до гол чак в 70-ата минута. Добра бърза атака на домакините завърши с подаване на Томиясу към Джака и прецизен удар на швейцареца. Така лондончани най-накрая успяха да пробият съперника и заслужено поведоха.

Осем минути преди края ПСВ успя да организира една от редките си атаки. Джордан Тезе проби отдясно и пусна опасна топката в наказателното поле, но Люк де Йонг не стигна до нея. При следващата атака на "артилеристите" те пропуснаха да удвоят аванса си. Сака стреля от отлична позиция, но вратарят отрази.

АРСЕНАЛ - ПСВ 1:0
1:0 - Джака (70)

Снимки: Imago