Неймар изведе ПСЖ до успех в дербито

Пари Сен Жермен спечели голямото дерби на Франция, след като победи Марсилия с 1:0 на "Парк де Пренс". Единственото попадение в мача реализира Неймар в самия край на първото полувреме. Лионел Меси удари греда от фал, а Килиан Мбапе пропусна няколко добри положения. Самюел Жиго, който влезе като резерва, получи червен картон в 73-ата минута за нарушение срещу Неймар.

Марсилия имаше силен период в началото на второто полувреме и Джанлуиджи Донарума направи решителни спасявания. ПСЖ обаче създаде доста повече голови ситуации и заслужено спечели. Тимът на Кристоф Галтие продължава да е на върха, но вече има аванс от три точки пред втория Лориен и 6 точки пред Марсилия, който е на четвърта позиция.

В отсъствието на наказания Серхио Рамос и контузения Преснел Кимпембе за първи път от началото на сезона Галтие заложи на четворка в защита, а в центъра действаха Маркиньос и халфа Данило Перейра. Портгулецът обаче се контузи още в 25-ата минута и бе заменен от Норди Мукиеле.

Дербито започна на много високо темпо. Тимът на Кристоф Галтие стартира много агресивно и в първите пет минути стигна до три възможности да открие резултата. Първите две се откриха пред Лионел Меси, чийто удари бяха отразени от Пау Лопес. След това Хакими бе изведен на прекрасна позиция в наказателното поле, но вратарят се справи и с неговия изстрел.

Гостите опитаха да отговорят и Алексис Санчес стреля от границата на наказателното поле, но топката мина над вратата. След първоначалния бурен старт Марсилия успя намали натиска на съперника. Тимът на Тудор дори изнесе играта в половината на ПСЖ за определени периоди. В 15-ата минута Жонатан Клос направи отличен пробив отдясно и опита да намери съотборник в наказателното поле, но Санчес не успя да стигне до топката.

В 19-ата минута звездната тройка в атаката на парижани комбинира блестящо. Меси се завъртя и изведе Неймар, който напредна, накара двама защитници да го доближат и подаде на Мбапе. Французинът опита да изненада вратаря с нисък удар в близкия ъгъл, но Лопес отново бе на висота и отрази. Марсилия също успяваше да организира отлични бързи атаки и малко по-късно една от тях бе завършена от Арит, но той не успя да затрудни Донарума.

В средата на първото полувреме проблемите на Галтие в защита се увеличиха. В отсъствието на наказания Серхио Рамос и контузение Преснел Кимпембе в центъра на отбраната се наложи да действа Данило Перейра. Португалският халф получи контузия и бе заменен от Норди Мукиеле. Френският бранител, привлечен от РБ Лайпциг през лятото, бързо трябва да се адаптира към случващото се на терена. При следващата атака на Марсилия Нуно Тавареш го преодоля и стигна до отлична позиция, но стреля покрай вратата.

В добавеното време на първата част парижани поведоха. Верету загуби топката в центъра, тя стигна до Мбапе, а той подаде на Неймар, въпреки че можеше да стреля. Бразилецът откри резултата с прецизен удар.

Марсилия започна агресивно второто полувреме и успя да създаде няколко положения. Удар на Алексис Санчес бе блокиран, Мбемба опита да изненада Донарума. Защитникът проби отлично отдясно и стреля от малък ъгъл, което накара вратарят да показва рефлекса си. Секунди по-късно гостите имаха прекрасна възможност да изравнят, но тя се откри пред Клос. Донамура излезе отлично и се намеси решително.

Последваха малко по-добри минути за ПСЖ и Лопес трябваше да се справя с удар на Верати. Изстрел на Мбапе пък бе отклонен от бранител и топката мина покрай вратата. В 73-ата минута шансовете на Марсилия да вземе нещо от мача значително намаляха. Самюел Жиго получи директен червен картон за нарушение срещу Неймар. Бранителят влезе като резерва в края на първото полувреме на мястото на Ерик Байи, който се контузи.

След изгонването на Жиго гостите нямаха сили да търсят изравняване. До края ПСЖ стигна още няколко пъти пред вратата на Пау Лопес, но не и до точни удари.

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН - МАРСИЛИЯ 1:0
1:0 - Неймар (45+2)

Снимки: Imago