Първата загуба извади досегашния лидер в Ередивизи oт топ 3

Досегашният водач в Ередивизи АЗ Алкмаар регистрира първа загуба от началото на сезона и се смъкна на 4-ото място в класирането, като беше изпреварен от грандовете Аякс, ПСВ Айндховен и Фейенорд. В дербито на 10-ия кръг АЗ отстъпи с 1:3 у дома на Фейенорд, въпреки че поведе в резултата.

Йенс Одгаард даде преднина на тима от Алкмаар в 26-ата минута след пас на Пантелис Хаджидиакос. Малко по-късно Оркун Кьокджу изравни от дузпа, а през второто полувреме Фейенорд доминираше и заслужено стигна до победата с точни изстрели на Себастиан Шимански (56') и Данило (82').

ПСВ Айндховен нямаше никакви проблеми с гостуващия Утрехт и го разгроми с 6:1. Отборът на Рууд ван Нистелрой правеше каквото си поиска на терена. Хави Симонс даде преднина на "филипсите" в 8-ата минута, след което Сандер ван де Стреек изравни, но на почивката ПСВ водеше с 3:1 след две попадения на Гуус Тил. През втората част отново Симонс и на два пъти пъти резервата Анвар Ел-Гази оформиха изразителния успех на домакините, които са вторив класирането с 24 точки.

От грешната стъпка на АЗ Алкмаар се възползва и Аякс. Грандът от Амстердам съкруши Екселсиор (Ротердам) със 7:1. Тимът на Алфред Шрьодер отправи цели 20 точни удара и седем от тях се превърнаха в попадения. Два пъти се разписа Брайън Броби, а другите попадения бяха дело на Хорхе Санчес, Стивън Бергхаус, Душан Тадич, Стивън Бергвайн и Мохамед Кудус. С победата Аякс оглави класирането, а първите 4 отбора са събрани в две точки.

В другите два неделни мача Спарта (Ротердам) се наложи с 2:0 над НЕК Нейменген, а Твенте срази с 3:0 Грьонинген. Едното от попаденията за Твенте беше дело на бившия нападател на Лудогорец Вирджил Мисиджан, който е в отлична форма и има 4 гола през кампанията.