Арсенал наказа безмилостно грешките на Тотнъм

Лидерът Арсенал спечели с 3:1 срещу големия си враг Тотнъм в едно от дербитата на 9-ия кръг на Премиър лийг и продължава да впечатлява от началото на сезона. Томас Партей откри в 20-ата минута, но Хари Кейн изравни от дузпа в 41-вата. Габриел Жезус върна аванса на домакините в 49-ата, а после “шпорите” останаха с човек по-малко след директен червен картон на Емерсон Роял в 62-рата. Арсенал веднага се възползва и си гарантира успеха с трето попадение в 67-ата, дело на Гранит Джака.

Тимът на Микел Артета беше улеснен не само от изгонването на Емерсон, а и от две неубедителни намеси на вратаря Юго Лорис при първия и втория и от головете. Отделно Арсенал удари греда в началото, а и като че ли съдиите не видяха нарушение за дузпа срещу Жезус. Иначе за Тотнъм това е първа загуба във Висшата лига през кампанията.

Арсенал надиграва градския си противник в трето поредно домакинство, като преди година почти по същото време също записа успех с 3:1.

Артета излезе с оптималния си състав, в който бяха и възстановените от травми Олександър Зинченко и Томас Партей. Габриел Жезус отново стартира на върха на атаката.

18 Арсенал - Тотнъм, Премиър лийг, 1-10-22

Нямаше изненади и сред 11-те на Тотнъм, където Хюн-Мин Сон беше титуляр и заедно с Хари Кейн и Ричарлисон действаха в предни позиции.

Двубоят започна с вихрен натиск на домакините и до третата минута те вече бяха ударили греда чрез Габриел Мартинели.

Тимът на Антонио Конте успя да направи нещо интересно пред другата врата в 13-тата минута, но Рамсдейл отрази удар на Ричарлисон. Положението беше "тънко" за засада и вероятно такава щеше да бъде маркирана, ако се беше стигнало до намесата на ВАР.

Последваха два далечни изстрела на Бен Уайт и Гранит Джака, като вторият беше опасен, но също не попадна в очертанията на вратата на Тотнъм.

Следващият такъв шут обаче влетя в мрежата - в 20-ата минута, когато Партей майсторски завъртя топката в горния ляв ъгъл на Лорис, за да може Арсенал да поведе с 1:0.

След попадението играчите в червено продължиха да доминират и да притискат съперника, който все така си стоеше прибран в защита.

В 28-ата обаче Иван Перишич беше изпуснат отляво и стреля много опасно. Секунди по-късно, след нова атака, Ричарлисон спечели дузпа за Тотнъм, след като Габриел го фаулира.

"Топчиите" дори не оспориха решението на съдията, а капитанът Кейн реализира с удар в центъра - 1:1. За нападателя това беше юбилеен гол №100 при гостуване в Премиър лийг, което е и рекорд в историята на шампионата.

Арсенал пак натисна и две минути преди почивката Лорис показа отличен рефлекс след пробив на Габриел Жезус и последвал удар от няколко метра. В следващата атака пък Букайо Сака пропусна да засече добре подаване отляво, което го лиши от шанс да направи 2:1.

Втората част започна по перфектен начин за Арсенал, тъй като в 49-ата минута Жезус вкара за 2:1. Бразилецът се възползва от факта, че Юго Лорис не успя на два пъти да хване топката, а вина носи и Кристиан Ромеро, който не изчисти кълбото.

Много скоро след това попадение - в 53-тата, Жезус пропусна с глава да направи 3:1.

Междувременно повторенията показаха, че между гола и пропуска си Жезус като че ли е бил фаулиран в наказателното поле на Тотнъм, но не последва сигнал от реферите.

Арсенал получи допълнително предимство при на вид безобидна ситуация в 62-рата минута, когато Емерсон застъпа Мартинели край тъч линията. Съдията прецени това като грубо нарушение и директно изгони футболиста на Тотнъм.

Отборът на Артета веднага се възползва от численото си преимущество и в 67-ата Гранит Джака реализира за 3:1.

Конте прибегна до смените чак в 71-вата, когато вкара наведнъж цели четирима играчи.

Нищо обаче не можеше да промени развоя на двубоя и до края не се случи почти нищо интересно.

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages