Класирането на България U19 напред за Евро 2023 ще зависи от други мачове след нелеп автогол и глупав червен картон

България U19 и Турция U19 завършиха наравно 1:1 в последния мач от Група 2 в първите квалификации за Евро 2023. И двете попадения на срещата бяха автоголове, като първо нашите откриха в 66-ата минута, след като Карапо вкара топката в собствената си мрежа, а след това Тодор Павлов стори същото (69’). Родните национали останаха и с десет души на терена, след като Мирослав Маринов получи директен червен картон за реплика към съдията (76’).

На нашите им трябваше задължителна победа, ако искаха да се класират към следващата фаза на турнира. С това равенство България събира в актива си 5 точки, колкото имат Турция и Люксембург. Заради по-лошата си голова разлика обаче и заради по-малкото си вкарани голове “лъвчетата” остават на третата позиция. Напред се класират само първите два отбора, но все пак нашите имат шанс, тъй като най-добрият тим от всички групи, класирал се на трето място, също продължава напред. С 1 победа, 2 равенства и 5 точки България има добър шанс да намери място напред в надпреварата, но това ще стане ясно след като се изиграят всички мачове в останалите групи.

България (U19) изпусна Люксембург (U19), ще трябва да бием Турция за класиране напред

Първоначално двубоят започна равностойно, но след първите 5 минути нашите момчета натиснаха своя съперник и показаха по-голямо желание в откриване на резултата. Първо в 8-ата минута Асен Митков получи от Колев малко пред наказателното поле и стреля, но в аут. Няколко секунди по-късно Николай Златев опита диагонален удар отдясно, който обаче попадна право в обсега на Йълмаз и турският вратар улови.

Най-опасното положение дойде в 10-ата минута, когато Ники Златев се пребори добре за топката, напредна и центрира отдясно в наказателното поле към Колев. Халфът свали с глава на Борис Димитров, който бе останал непокрит около точката за изпълнение на дузпа. Централният нападател намери добре кълбото и отправи опасен шут, който обаче премина встрани от вратата.

След ранния натиск на нашите двубоят се изравни и в следващите 15 минути не се създаде опасно положение, въпреки че турците също започнаха да организират атаки. В 29-ата минута Инце стреля неточно от пряк свободен удар. Лека-полека гостите започнаха да взимат инициативата в срещата и все повече да натискат. В 38-ата минута опасно центриране отляво стигна до Буюкшаяр, който остана сам срещу Пламен Андреев, но прати топката високо над напречната греда.

В 40-ата минута Красиан Колев опита късмета си от далечно разстояние, но стражът на Турция без проблем улови. До края на полувремето повече положения не се създадоха и така двата тима се оттеглиха без голове на почивката.

Второто полувреме започна с опасна атака на Турция. В 49-ата минута при хубава контраатака гостите останаха в положение двама на един. Буюкшаяр пусна към Инце, който се озова очи в очи с Пламен Андреев. Стражът на Левски обаче скъси ъгъла и успя да спаси удара на турския нападател.

В 62-ата минута влезлият като резерва Мирослав Маринов остана на чиста позиция и отправи хубав удар с глава след центриране отляво, но за наше съжаление право в ръцете на Йълмаз.

Последва нов натиск от страна на родните национали, който се отплати в 66-ата минута. Тогава Красиан Колев хубаво с външен фалц изведе Мирослав Маринов по десния фланг. Футболистът на Ботев (Враца) центрира остро и опасно в наказателното поле, успоредно на голлинията. Там защитникът Айберк Карапо се опита да изчисти, но за наше щастие прати кълбото в собствената си мрежа - 1:0 за България.

Само 4 минути по-късно обаче турците изравниха. След на пръв поглед безопасно центрирано отдясно Стоянов игра с глава, което явно заблуди Павлов, който в опита си да изчисти, засече топката и я прати в нашата врата - 1:1.

Българите веднага се втурнаха в атака и за малко да вкарат втори гол. В 71-ата минута Мирослав Маринов центрира добре към Колев, който надскочи своя противник и засече опасно с глава, но Йълмаз със сетни сили успя да спаси. Малко по-късно Пламен Андреев също трябваше да се намесва след шут от воле от близко разстояние на Инце.

В 76-ата минута дойде и най-неприятният момент в срещата за "лъвчетата". Мирослав Маринов получи директен червен картон, след като изпусна нервите си и отправи обиди по адрес на съдията заради неотсъден фал в наша полза.

В поледните минути на мача турците логично тръгнаха в търсене на победата. Поне на 3-4 пъти гостите оставаха на чисти положения, но само добрите намеси на Пламен Андреев запазиха резултата в срещата. При един от случаите пък Мартин Георгиев изби от голлинията.

БЪЛГАРИЯ 1:1 ТУРЦИЯ

1:0 Карапо (66) - авт.
1:1 Павлов (70)- авт.

Стартови състави:

България: 12. Пламен Андреев, 6. Мартин Георгиев, 3. Тодор Павлов, 4. Росен Маринов, 14. Теодор Иванов, 22. Антоан Стоянов, 18. Нгуен До, 8. Асен Митков, 10. Красиан Колев, 9. Борис Димитров, 7. Николай Златев;

Турция: 1. Йълмаз, 14. Ердем, 19. Ортакая, 18. Карапо, 2. Дагашан, 8. Сатимиш, 6. Акман, 3. Тинтиш, 10. Инце, 7. Буюкшаяр, 9. Йонал.

Снимка: startphoto.bg