От ФИА обясниха защо Гран При на Италия завърши зад колата за сигурност

Надпреварата за Гран При на Италия завърши зад автомобила за сигурност, който бе изкаран на пистата заради спрелия край пистата автомобил на Дениъл Рикардо в 48-та от 53 обиколки.

Въпреки че операцията по остратняването на болида на австралиеца изглеждаше наглед лесна, тя отне повече от очакваното, което доведе и до нежелания завършек на състезанието. Малко повече от час след неговия финал от ФИА обясниха защо състезанието не бе спряно с червен флаг, за да се гарантира състезателен финал, а не такъв зад колата за сигурност.

Хорнър разкритикува финала на Гран При на Италия

„Бяха положени всички усилия кола №3 да бъде отстранена бързо, за да може състезанието да бъде възобновено. Ситуацията обаче се разви, тъй като маршалите не можах да вкарат колата в неутрална предавка и да я избутат зад мантинелата.

„Тъй като отстраняването на опасността е нашият единствен приоритет, а инцидентът не бе достатъчно голям, за да изисква червен флаг, състезанието звърши зад колата за сигурност, съгласно процедура, съгласуване между ФИА и отборите. Моментът от състезание, в който колата за сигурност излиза, не оказва влияние върху продължителността на нейния престои на трасето“, казаха от ФИА, цитирано от autosport.com.

Днешното състезание стана първото от това в Бахрейн през 2019, което финишира зад колата за сигурност. Тогава обаче автомобилът за сигурност бе изкаран при по-малко оставащи обиколки до финала и дори и с червени флагове, състезанието нямаше да може да бъде възобновено.

Снимки: Imago