Фелипе Другович е новият шампион във Формула 2

Фелипе Другович приключи участието си в днешното спринтово състезание от 13-я уикенд за годината във Формула 2 рано-рано, но това не му попречи да си подпечата титлата три старта преди края на сезона.

Бразилецът стартира 12-ти и се докосна с пилота на Ван Амерсфоорт Амори Кордил на изхода от втория шикан, което счупи неговото предно дясно окачване. Така Другович трябваше да се прибера в бокса и да се надява неговият единствен останал конкурент за титлата Тео Пуршер да завърше извън топ 6.

Пилотът на АРТ потегли 14-ти и направи добри първи обиколки, в които се добра до 11-то място. След това обаче той попадна в така нареченото DRS-влакче и нямаше как да прогресира много. Все пак французинът пробва атака срещу Лиам Лоусън в спирането на първия шикан в 14-та от 21 обиколки, но това се оказа грешен ход.

Пуршер спря твърде късно и почти избута новозеландеца върху бордюра на втората част от шикана, но пилотът на Хайтек успя да го заобиколи. При това си движение обаче той изтласка своя съперник в зоната за сигурност, което коства на Пуршер пет места, след което докато изчисти гумите той загуби още две, потъвайки до 17-то място.

Освен това французинът получи и наказание от 5 секунди за своята маневра, което го закова на последната позиция в днешния старт, която не му бе достатъчна да запази битката за титлата във Формула 2 през 2022 година жива. По този начин Фелипе Другович става първият бразилец, който се поздравява с титлата в последното стъпало преди Формула 1 от Бруно Жанкуер, който през 2000 година спечели Формула 3000.

Самият спринт на „Монца“ бе спечелен от Юри Випс, за когото това е първа победа през сезон 2022. Втори на подиума се качи съотборникът на Пуршер Фредерик Вести, а почетната стълбичка допълни индиецът Джехан Дарувала. Точки от днешното състезание взеха още Логан Сарджънт, Ричърд Вершоор, Лоусън, Джак Дуън и Дейвид Бекман, които финишираха в топ 8. Освен тях Денис Хаугер, който финишира на 9-то място, също взе една точка, тъй като той записа най-бързата обиколка в хода на днешния ден.

В спора за второто място в генералното класиране след днешния ден Пуршер има преднина от 29 пункта пред Сарджънт, а на 10 зад американския пилот от академията на Уилямс се намира Дуън.

Сезонът във Формула 2 продължава утре с основното състезание от предпоследния уикенд за годината. То ще стартира в 11:05 часа българско време и ще бъде с продължителност от 30 обиколки и ще включва едно задължително спиране в бокса. В него от полпозишъна ще потегли Дуън, който ще раздели първата редица с Лоусън.

Снимки: Gettyimages