Блестящ Мбапе осигури историческа първа победа на ПСЖ срещу Ювентус

Пари Сен Жермен започна участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига с победа с 2:1 срещу големия си конкурент в група "Н" Ювентус. Парижани изиграха много силно първо полувреме, в което си осигуриха солидна преднина след два красиви гола на Килиан Мбапе в 6-ата и 22-рата минута. През втората част Юве се окопити и успя да върне едно попадение чрез Уестън Маккени, но силите на торинци не стигнаха за нещо повече. Така френският шампион си осигури първи три точки в турнира, записвайки първа победа над Ювентус в историята си, в първата среща между двата тима в Шампионската лига.

Кристоф Галтие бе решил да започне с атомното трио Килиан Мбапе, Лионел Меси и Неймар в атака. Нуно Мендеш и Ашраф Хакими бяха в ролята на халф-бекове, а Марко Верати и Витиня  си партнираха в средата на терена.

Масимилиано Алегри пък бе избрал дуото Душан Влахович и Аркадиуш Милик да действат в предни позиции. Фабио Мирети, Леандро Паредес и Адриен Рабио движеха играта в средата на терена, докато Филип Костич и Хуан Куадрадо бяха на двете крила.

Пари Сен Жермен откри резултата още с първата си възможност в мача. В 6-ата минута Неймар елегантно копна топката и изведе Мбапе зад защитата на съперника, а той отблизо порази вратата за 1:0.

Две минути по-късно отново Мбапе получи извеждащ пас, но този път малко не му достигна, за да успее да играе с топката и да опита да удвои резултата.

Ювентус създаде първата си голова възможност в 19-ата минута, когато Аркадиуш Милик бе намерен в близост до вратата и стреля с глава, Донарума спаси, след това Душан Влахович опита изстрел с пета, който бе избит от защитник, а накрая и Филип Костич шутира, но не успя да уцели вратата.

В 22-рата минута домакините удвоиха преднината си. Мбапе направи двойно подаване с Хакими, след което със страхотен шут от движение заби топката във вратата за 2:0.

В 32-рата минута гостите имаха шанс да създадат опасност пред Донарума. След центриране от фаул топката стигна до Бремер, който обаче с глава стреля доста слабо и не затрудни вратаря на съперника.

Второто полувреме започна с шанс за торинци. Филип Костич стреля от далечна дистанция, но право в ръцете на Донарума.

В 49-ата минута ПСЖ отговори с бърза контраатака, завършена от Неймар, но Матия Перин бе заел добра позиция и спаси.

Две минути по-късно парижани организираха още една контраатака, този път Мбапе напредна на скорост по десния фланг и реши да завършва сам, но ударът му бе встрани от вратата.

Юве обаче се върна в мача в 53-ата минута. Тогава топката бе разиграна след корнер и последва центриране в наказателното поле, където Уестън Маккени с глава порази вратата за 2:1.

Гостите продължиха с добрите си действия и в 56-ата минута бяха близо до втори гол. Този път Влахович обстрелва вратата на съперника с глава и Донарума спаси, след това и Маккени имаше шанс да шутира към вратата, но ударът му бе избит от защитник.

В 59-ата минута и Адриен Рабио отправи мощен удар от дистанция, който обаче профуча покрай вратата.

В 61-ата минута Мбапе с доза късмет се озова на стрелкова позиция и веднага опита изстрел към вратата, но неточен.

Отново Мбапе бе изведен от Меси на скорост в наказателното поле в 64-тата минута, но и този път французинът не успя да отправи точен изстрел.

В 67-ата минута Лионел Меси опита изстрел извън наказателното поле на съперника и кълбото профуча опасно близо покрай вратата.

Пет минути по-късно аржентинецът направи нов опит да застраши Перин с далечен шут, но вратарят внимаваше и улови.

В 81-вата минута Мануел Локатели се освободи в наказателното поле на съперника, но малко не му достигна да отправи голов удар, тъй като Марко Верати се хвърли самоотвержено и блокира пътя на топката.

В 87-ата минута Неймар стреля от фаул пред наказателното поле, но топката профуча над напречната греда.

Две минути по-късно домакините пропиляха страхотен шанс за трети гол. Неймар бе оставен непокрит около точката на дузпата и стреля силно от воле, но Перин направи блестящо спасяване.

Минута след това и Мбапе стреля отблизо, но отново не успя да преодолее Перин, а бе и в засада.

В крайна сметка ПСЖ започна чудесно участието си в Шампионската лига с първи три точки в актива си. За "старата госпожа" пък предстои тепърва да търси първия си успех, за да се върне в битката за излизане от групата.