Динамо (Загреб) удари Челси

Челси започна кампанията си в груповата фаза на Шампионската лига със загуба. Лондончани бяха победени с 1:0 от Динамо (Загреб) на стадион "Максимир" в среща от група Е, където още са Залцбург и Милан. Единственото попадение в мача реализира Мислав Оршич в 13-ата минута.

Отборът на Томас Тухел владееше топката в големи периоди от мача, но не създаде много голови положения. Най-добрите ситуации пред вратата на домакините бяха към края, когато Рийс Джеймс удари греда, а вратарят на домакините Доминик Ливакович направи страхотно двойно спасяване след удари на Маунт и Зиеш. Пиер-Емерик Обамеянг дебютира за Челси. Той игра със специална маска, която предпазваше лицето му. Нападателят бе титуляр и престоя на терена до 59-ата минута, но не се запомни с нещо.

Още от първите минути Челси доминираше и създаваше положения пред вратата на домакините. В петата минута Стърлинг можеше да открие, след като получи топката от Обамеянг, но стреля слабо и вратарят спаси, а след това се оказа, че е имало засада. Секунди по-късно лонданчани не успяха да се възползват от грешка в защитата на Динамо, а в осмата минута Обамеянг излезе сам срещу вратаря, но опита да подава и бе блокиран.

Хърватите започнаха предпазливо и с идея да ограничават атаките на съперника, но играчите на Челси доста лесно преодоляваха защитата на тима от Загреб. Динамо обаче показа изключителна ефективност и в 13-ата минута поведе след блестяща контраатака. Бруно Петкович изведе Оршич зад защитата, той надбяга Фофана и чукна топката покрай излезлия да го пресрещне Кепа.

Отборът на Тухел опита да отговори мигновенно, но голът даде увереност на домакините и те започнаха да се справят по-добре в защита и да играят малко повече с топката. След половин час игра нова добра атака на Динамо завърши с удар от дистанция на Ариан Адеми. Този път Кепа се справи и отрази. До почивката Челси не намери пролука в защитата на съперника, а след още една отлична атака на хърватите този път Оршич бе блокиран.

За второто полувреме Тухел промени схемата, за да може отборът му да е по-агресивен. Той извади капитана Сесар Аспиликуета и пуска Хаким Зиеш, като мина към формация с четирима защитници. Обямеянг прати топката в мрежата в 49-ата минута, но попадения нямаше, тъй като Чилуел, който му подаде, беше в засада. Челси атакуваше постоянно, но домакините не са се справяха, а и можеха да поведат с два гола. В 55-ата минута страхотен удар на Ристовски доведе до отлично спасяване на Кепа, след което топката се удари в гредата.

В следващите минути гостите продължиха да държат топката в големи периоди и да търсят пролуки в защитата на Динамо. Те обикаляха около наказателното поле, но не успяваха да създадат чисти положения и липсваше острота в напедението им. Влезлият като резерва Броя не успя да засече центриране на Джеймс.

Осем минути преди края удар с глава на Хавертц бе блокиран от Любичич. Малко по-късно Рийс Джеймс удари греда, а при следващата ситуация вратарят на домакините Доминик Ливакович направи страхотно двойно спасяване след удари на Маунт и Зиеш.

ДИНАМО ЗАГРЕБ - ЧЕЛСИ 1:0
1:0 - Оршич (13)

Снимки: Gettyimages