Локомотив е новият господар на Пловдив, Ботев остана с празни ръце в дербито

Локомотив (Пловдив) е новият господар на Пловдив поне до следващото дерби с Ботев. Възпитаниците на Александър Томаш надвиха Ботев (Пловдив) с 1:0 "Лаута", като единственото попадение бе дело на Бабакар Дион. Срещата предложи много емоции и положения пред двете врати. Грозните прояви по трибуните също не липсваха. Феновете на Ботев, поместени в края на трибуна Спортклуб заради ремонтните дейности по стадион "Локомотив", изпотрошиха седалките в сектора си, а по време на срещата бяха изстреляни и доста ракети, за което със сигурност "канарчетата" ще отнесат сериозно наказание. Главен съдия на срещата бе Волен Чинков, за когото това е първи такъв мач. Сблъсъкът противопостави два тима в напълно противоположна форма и класиране. Днешният мач бе под номер 115 в историята, като след днес активът е 41 победи за Ботев, 41 успеха за Локомотив и 33 равенства.

Голямата изненада в стартовите състави на двата тима бе включването в игра на юношата на Локомотив Тодор Павлов. Наставникът на "смърфовете" Александър Томаш хвърли младока от първата минута в дербито на Пловдив. Павлов е роден през 2004-та година и днес направи страхотен мач, след който едва ли някой в Локомотив би останала недоволен.

31 Локомотив (Пловдив) - Ботев (Пловдив)

Още във втората минута на мача напрежението по трибуните ескалира. Бултрасите, които бяха поместени в края на трибуна "Спортклуб" заради ремонтните дейности по стадиона, започнаха да трошат седалки и да ги хвърлят към стоящите на няколко метра от тях фенове на Локо. Феновете на Ботев хвърляха също така бомбички и ракети, а полицията някак си успя да ги спре след няколко минути. Привържениците на домакините пък им отговориха с летяща факла.

В 7-ата минута Бабакар Дион проби по десния фланг, стигна до аутлинията, след което центрира по земя. Бирсент Карагарен стреля, но Роберто Пунчец подложи крак и предотврати сигурен гол. В следващите минути Локомотив видимо бе по-добрият тим на терена и опита да упражни натиск, който обаче се оказа безплоден. В 19-ата минута изстрел с глава на Мартин Паскалев излезе в аут. Секунди по-късно Димитър Илиев изстреля бомба под гредата на вратата зад Хидайет Ханкич. Стражът на Ботев с една ръка успя да парира в корнер.

"Канарчетата" отговориха с удар на Джеймс Ето'о, който попадна право в ръцете на Хоркаш. Малко след това Антоан Бароан изскочи зад гърба на защитата на Локомотив, но се оказа, че е бил в положение на засада. В 31-ата минута Елвис Ману осъществи самостоятелен пробив и премина през няколко играчи в черно-бели екипи. Последва удар на бившия футболист на Лудогорец към далечния ъгъл, като само няколко сантиметра разделиха нападателя от гол.

В 36-ата минута Хидайет Ханкич предотврати сигурен гол с намесата си при силен удар на Бабакар Дион.

Второто полувреме започна мечтано за Локомотив и в 49-ата минута всички фенове на домакините изригнаха след гола на Бабакар Дион. Петър Витанов открадна топката от Емануел Току и влезе в наказателното поле. Последва технично подаване встрани към включилия се Бирсент Карагарен. Крилото на Локо центрира по земя успоредно на голлинията, а на втора греда Бабакар Дион бе оставен напълно сам и прати топката в мрежата.

Ботев можеше да се върне набързо в мача в 52-ата минута, но Хоркаш отрази удар на Реда Рабей. В 55-ата минута гол на Мохамед Брахими след отклоняване с глава от Виктор Генев не бе зачетен правилно заради засада. Малко след това Пунчец изпревари всички в наказателното поле, но ударът му с глава бе слаб и Хоркаш улови.

В 60-ата минута юношата на Локомотив Тодор Павлов се отчете с блестяща намеса. След удар на Елвис Ману младокът бе подсигурил своя вратар и блокира изстрела на самата голлиния. В 67-ата минута удар на Евандро от състава на домакините завърши в трибуна Бесика. Секунди по-късно Ханкич се намеси след шут на Преслав Боруков от неудобна за нападателя позиция.

В 75-ата минута Ботев създаде най-добрия си шанс. "Канарчетата" хванаха своя съперник неподготвен на контраатака. Антоан Бароан пусна много хубаво подаване към появилия се от резервната скамейка Мартин Секулич. Той бе очи в очи с вратаря на Локомотив, но ударът му изневери и топката премина встрани от вратата.

В 84-ата минута Хоркаш се намеси повече от блестящо след мощен удар на Ману под гредата. От последвалия корнер Ботев стигна до гол чрез Мохамед Брахими, но попадението не беше зачетено заради нарушение на Виктор Генев срещу Милош Петрович. Бранителят на Ботев ритна сърбина и това не остана незабелязано. Дълбоко в добавеното време Хоркаш подпечата успеха на Локомотив с феноменално спасяване при удар на Секулич, насочен в горния десен ъгъл на вратата.

ЛОКОМОТИВ - БОТЕВ 1:0
1:0 Бабакар Дион (49)

Стартови състави:

ЛОКОМОТИВ: 23. Динко Хоркаш, 19. Александър Василев, 5. Тодор Павлов, 4. Мартин Паскалев, 13. Матеус Да Силва, 15. Пиер Зебли, 34. Петър Витанов, 14. Димитър Илиев, 7. Бабакар Дион, 99. Преслав Боруков, 9. Бирсент Карагарен;

БОТЕВ: 13. Хидайет Ханкич, 2. Рой Херман, 4. Виктор Генев, 7. Мохамед Брахими, 10. Емануел Току, 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Ето'о, 18. Самуел Супрайен, 22. Реда Рабей, 28. Елвин Ману, 44. Роберто Пунчец;