Холанд закръгли сметката си на десет гола, но Манчестър Сити пропусна шанса да излезе на върха

Шампионът Манчестър Сити пропусна възможността да излезе на върха във временното класиране на Премиър лийг поне за ден, след като записа изненадващо равенство – 1:1, с Астън Вила на „Вила Парк“. След бледо първо полувреме „гражданите“ излязоха напред в резултата в 50-ата минута, когато Ерлинг Холанд отбеляза десетия си гол от началото на сезона. Така норвежецът изравни рекорда на Мики Куин от декември 1992 година за най-бързо отбелязани десет попадения във Висшата лига. След това обаче гостите направиха няколко пропуска, които бяха наказани от Леон Бейли в 74-тата минута. Това означава, че „гражданите“ остават на точка зад лидера Арсенал, който утре гостува на „Олд Трафорд“. Астън Вила, който бе на предпоследно място преди този кръг, пък спечели четвъртата си точка през този сезон и с нея излезе над зоната на изпадащите по голова разлика.

Двамата мениджъри бяха направили по една промяна в сравнение с двубоите от междинния кръг. Дъглас Луис се завърна в състава на бирмингамци, заменяйки Буендия. Кевин де Бройне започна за сметка на Хулиан Алварес в 11-те на Джосеп Гуардиола. Головата машина Ерлинг Холанд не получи почивка и отново водеше атаката на шампионите.

„Гражданите“ изглеждаха изненадващо беззъби през първата част. Тимът на Гуардиола за пореден път владееше топката в над 70% от времето, но натискът не бе кой знае колко сериозен и доказателство за това е фактът, че шампионите не отправиха нито един точен удар преди почивката. Нещо повече - най-добрата възможност за гол през първата част бе създадена от домакините. В 38-ата минута Йънг надбяга Де Бройне и му отне топката, поставяйки началото на атаката, в края на която Уоткинс нахлу в наказателното поле и стреля по диагонала. Топката рикошира в Стоунс и профуча встрани от далечната греда. При последвалия корнер Едерсон не бе убедителен, но срещу него бе свирено нарушение и така от тази ситуация не произтекоха по-сериозни проблеми за бразилеца.

В 50-ата минута Бернардо и Де Бройне разиграха добре по десния фланг, след което белгиецът центрира към далечната греда. Топката придоби такава парабола, че остана извън обсега на Мартинес, който също не се намеси добре. Холанд вече чакаше на далечната греда и от два метра засече от въздуха – 0:1 и десети гол за норвежеца от началото на сезона.

В 58-ата минута Астън Вила пропусна страхотен шанс да изравни резултата след една контраатака, при която Рамзи бе изведен от Уоткинс и тръгна на спринт срещу Едерсон. Първото му докосване обаче не беше добро и това даде шанс на бразилеца да се хвърли в краката му и да спаси.

В 64-тата минута Холанд успя да нанесе нов опасен шут от никаква ситуация, но този път Мартинес спаси. Три минути след това Де Бройне изпълни пряк свободен удар от около 20-ина метра, но топката срещна напречната греда. Секунди след това Мартинес спаси нов изстрел на Холанд.

Шампионите се разиграха и последва нов пропуск на Де Бройне, който стреля встрани от целта.

Тези пропуски бяха наказани и в 74-тата минута, когато Астън Вила изравни с първия си точен удар. Рамзи много добре напредна, влезе в наказателното поле, след което пусна успореден пас по земя, който без засечен по перфектен начин от Леон Бейли за 1:1.

В 80-ата минута Коутиньо, който се появи в игра като резерва, вкара топката във вратата при спряла игра, след като вече бе маркирана засада. Повторенията показаха обаче, че такава няма. Три минути преди края удар на Родри профуча на сантиметри встрани от гредата. В добавеното време пък Мартинес спаси опасен шут на Фоудън. В продължението имаше и едно разбъркване пред вратата на Едерсон, но до повече голове не се стигна.

Снимки: Imago