ЦСКА - София не допусна изненада срещу Спартак (Варна) и се изкачи на върха

ЦСКА - София успя да победи като гост Спартак (Варна) в мач от 9-ия кръг на efbet Лига с минималното 1:0. Въпреки очакванията “червените” да доминират през цялата среща и да постигнат комфортен резултат, двата тима изиграха равностоен двубой на “Коритото” в морската ни столица, а атаки имаше и към двете врати. Все пак обаче гостите стигнаха до трите точки, а в герой се превърна Дауда Бамба, който вкара в 40-ата минута. Така, въпреки че се вижда подобрение в играта на варненци, тимът на Тодор Киселичков отново остава без победа и едва с 1 точка от началото на сезона. “Червените” от своя страна пък временно се изкачват на върха след тази победа и ще останат там поне до утре, когато ЦСКА 1948 и Лудогорец могат да ги изместят.

Първата интересна ситуация дойде на сметката на домакините в 3-ата минута. Тогава Илкер Будинов пое кълобото малко пред собственото си наказателно поле и с хубав рейд напредна и нахлу в пеналтерията на гостите, като се справи със съпротивата на Махмутович. Крайният бранител пусна пас към точката за изпълнение на дузпа, Юрген Матей се намеси, но не успя да избие и така топката попадна в краката на Божидар Васев, който остана очи в очи с Бусато. За съжаление на варненци обаче ударът на нападателя беше неточен.

17 Спартак (Варна) - ЦСКА - София

4 минути по-късно Де Нойер центрира отляво и намери Линдсет, който с глава засече в близост до голлинията. Ударът му обаче не беше достатъчно силен и Дичевски без проблем улови.

В 16-ата минута дойде и може би най-чистата ситуация до момента в срещата. След пробив отляво кълбото бе центрирано към Дауда Бамба, който пое и от границата на вратарското поле стреля, но право във вратаря. След това Линдсет опита добавка, но не успя да нацели топката и тя бе изчистена от защитник в синьо.

Последваха равностойни минути, в които “червените” бяха малко по-активни, но не успяха да създадат нищо по-интересно. В 29-ата минута след хубав пробив Здравко Димитров изпълни пряк свободен удар, но неточно.

Така се стигна до 40-ата минута, когато гостите успяха да открият. Юрген Матей пусна от собствната си половина силно подаване напред към Дауда Бамба. Нападателят успя да се откъсне от защитата на “соколите” и навлезе в наказателното поле, където се справи с Пламен Димов и с прецизен шут успя да вкара топката във вратата на Дичевски.

До края на полувремето темпото остана високо, като атаки имаше и към двете врати. Повече положения обаче нямаше и така ЦСКА - София се прибра с аванс на почивката.

Второто полувреме започна с хубаво изпълнение на Шопов от разстояние, но неточно. Домакините отговориха с удар на Румен Руменов, отново от далечна дистанция, но и този път в аут. През следващите 10-15 минути домакините натиснаха своя противник и увеличиха атаките към вратата на Густаво Бусато. Въпреки това обаче по-опасно положнение за “соколите” до 60-ата минута липсваше.

В 61-ата минута обаче при една от контраатаките си “червените” можеха да вкарат второ попадение. След центриране отдясно Туфегджич свали с глава топката към Бамба, който опита атрактивен шут със задна ножица, но Дичевски успя да спаси. Последва веднага нападение и за Спартак чрез Здравко Димитров, който навлезе в наказателното поле и стреля, но в аут.

7 минути по-късно Иван Турицов центрира добре към Линдсет, който засече опасно с глава, но отново без точност. В 78-ата минута Назон успя да пусне извеждащ пас към Маурисио Гарсес, който остана очи в очи с вратаря на Спартак. Иван Дичевски обаче запази хладнокръвие и спаси изстрела по земя на крилото на ЦСКА - София.

Последваха минути, в които гостите оказаха натиск, но втори гол така и не падна. В 84-ата минута появилият се като резерва Асен Дончев шутира опасно, но стражът на "соколите" се намеси. Няколко секунди преди края титулярният капитан на Спартак Янчо Андреев опита късмета си от воле от границата на наказателното поле, но Бусато успя да улови. Това се оказа и последната ситуация в срещата.

Както вече стана ясно момчетата на Саша Илич излизат поне временно първи в класирането, след като събират 19 точки в актива си. Втори и трети съответно са ЦСКА 1948 и Лудогорец, на които утре им предстои да изиграят своите срещи и могат да изместят "червените". Спартак от своя страна са последни със само 1 точка след първите 9 мача.

СПАРТАК (ВН) 0:1 ЦСКА - СОФИЯ

0:1 Дауда Бамба (40)

Стартови състави:

Спартак: 21. Иван Дичевски, 23. Проспер Менди, 27. Пламен Димов, 19. Никола Борисов, 11. Виктор Митев, 51. Илкер Будинов, 8. Ивайло Климентов, 77. Румен Руменов, 30. Божидар Васев, 33. Здравко Димитров, 14. Ивай Ромееш;

ЦСКА - София: 1. Густаво Бусато, 2. Юрген Матей, 22. Енес Махмутович, 5. Брадли де Нойер, 19. Иван Турицов, 3. Жеферсон, 15. Тибо Вион, 7. Джонатан Линдсет, 11. Лазар Туфегджич, 8. Станислав Шопов, 30. Дауда Бамба.

Снимки: Борислав Трошев