Фиорентина пропусна дузпа, а с това и шанса да победи отчайващ Ювентус

Отборите на Фиорентина и Ювентус завършиха наравно 1:1 на “Артемио Франки” в откриващия мач на петия кръг в Серия "А". Аркадиуш Милик откри резултата за гостите в 9-ата минута, но в 29-ата Кристиан Куаме донесе ремито за домакините. “Виолетовите” определено могат да съжаляват повече за равенството. Те не само пропуснаха дузпа чрез Лука Йович точно преди почивката, но и имаха четири пъти повече удари спрямо “бианконерите”, които отправиха само един в очертанията на вратата за целия двубой, а след почивката броят на изстрелите им беше... нула. Така единственото положително от днешната среща за торинския гранд е, че удължи серията си на пет мача без загуба през новия сезон.

Наставникът на гостите Макс Алегри даде почивка на голмайстора Влахович, предвид предстоящия сблъсък с Пари Сен Жермен в Шампионската лига, и въобще не го пусна в игра. Подобен беше случаят и с капитана Леонардо Бонучи, който все пак се появи на терена в 78-ата минута. Войчех Шчесни пък дори не беше в групата за мача заради новата си контузия от предишния мач и така на вратата игра Матия Перин, който направи поредния си стойностен двубой през кампанията не само заради спасената дузпа. Възстановеният от травмата си Анхел Ди Мария обаче стартира като титуляр и игра през първото полувреме, а най-новото попълнение Леандро Паредес също стартира от първата минута и дори предизвика дузпата. На върха на атаката беше новодошлият Милик, който направи дебют в стартовия състав на тима и се отплати за доверието със своето попадение, а нападението беше допълнено от друго ново име сред играчите на "бианконерите" - Филип Костич, който най-после направи първата си асистенция за тима. Междувременно, "виолетовите" също бяха подредени в 4-3-3 с Куаме, Йович и Рикардо Сотил в предни позиции.

Първият удар в мача беше дело на Никола Миленкович в 6-ата минута, когато защитникът стреля с глава и прати топката в аут. Три минути по-късно Хуан Куадрадо центрира към Костич, който нанесе воле и насочи топката в посока към вратата, за да даде шанс на Милик да я добута с корем за 1:0 в полза на Юве. Така тимът за седми път в историята вкара в първите 10 минути в три поредни шампионатни мача, което за последно му се беше случило през 2012-а. Малко след попадението Куаме отговори с твърде лек удар с глава, който не беше проблем за Перин. В 15-ата минута, след блокиран шут на Антонин Барак, Йосеф Малех стреля от добра позиция, но Бремер се хвърли самоотвержено и изби топката в корнер.

Четири минути по-късно домакините поискаха дузпа за посягане с крак на Паредес срещу Барак, но главният рефер беше категоричен, че аржентинецът е играл първи с топката. Последваха избит удар на Додо от дистанция и разочароващ изстрел на Софиан Амрабат. Така се стигна до 29-ата минута. Тогава при изпълнение на корнер за “бианконерите”, играчите на “Ла Виола” изчистиха топката. Последва отличен извеждащ пас на Сотил към Куаме, който стигна до топката и малко след това я прати покрай Перин за 1:1. Три минути по-късно домакините отново поискаха дузпа след сблъсък между Куадрадо и Сотил, но и в този случай съдията не посочи бялата точка.

В 41-ата минута Игор също поиска дузпа с претенциите, че след негово центриране Паредес е играл с протегната си ръка. Даниеле Довери отново не обърна внимание, но след около две минути получи сигнал от ВАР да преразгледа ситуцията. Така той видя контакта на ръката на халфа с топката и в крайна сметка възнагради Фиорентина с дузпа. Тя беше изпълнена от Йович, но Перин с върха на пръстите си изби топката в близката греда, като по този начин равенството се запази поне до почивката. Това е четвърти отразен наказателен удар от последните четири, отсъдени срещу "Старата госпожа".

За началото на второто полувреме Алегри предприе смяна, с която Ди Мария беше заменен и така Матия Де Шилио влезе в игра с целта Куадрадо да заиграе като крило по десния фланг. В 48-ата минута Барак беше намерен на чудесна позиция в наказателното поле, но Данило блокира удара му с перфектното си позициониране. В 54-ата минута Миленкович трябваше да напусне терена принудително и така в игра се появи Лукас Мартинес Куарта. В 66-ата минута Данило изби остро центриране с шпагат, като се размина не само с автогол, но и с контузия. Последва дълъг период на затишие, което беше нарушено в 88-ата минута. Тогава Амрабат нанесе страхотен далечен шут, който отиваше точно под напречната греда, но с блестяща проява Перин изби топката в корнер. При последвалото изпълнение резервата Артур Кабрал не успя да се разпише с глава и това беше последното по-интересно събитие в сблъсъка.

Така със своите две победи и три ремита до момента Ювентус има 9 точки и е на третото място в класирането, където Фиорентина е на десетата позиция с 6 пункта, спечелени след един успех, три равенства и една загуба.

ФИОРЕНТИНА - ЮВЕНТУС 1:1

0:1 Милик (9')

1:1 Куаме (29')

Фиорентина: Терачано, Додо, Миленкович, Игор, Бираги, Барак, Амрабат, Малех, Куаме, Йович, Сотил

Ювентус: Перин, Куадрадо, Данило, Бремер, Сандро, Маккени, Паредес, Локатели, Ди Мария, Милик, Костич

Снимки: Gettyimages