Мъка и срам! Безумно слаба България е аут от Мондиал 2022

Националният отбор на България по волейбол отпадна безславно от световното първенство. Момчетата на селекционера Николай Желязков паднаха и от Мексико с 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18) в последния си мач от Група С на Световното първенство в зала “Арена Сподек” в Катовице (Полша).

Така "лъвовете" записаха най-слабото си класиране на планетарен форум, като за първи път остават извън 16-те най-добри от своите 19 участия и за първи път не печелят дори и един двубой.

Родните национали приключиха участието си с три поражение и с едва два спечелени гейма, като днес дори поведоха в резултата, но след това допуснаха обрат, а накрая пропиляха четири мачбола и отстъпиха от мексиканците. Досега най-лошото класиране България бе 13-то място в крайното класиране на Световно първенство през 2010 година, което отново бе в Полша, както и на Мондила 2002 година, в Аржентина.

Николай Желязков: Трябва да се научим да даваме всичко от себе си, като манталитет

Българските "лъвове" трябваше да гонят задължителна победа с 3:0 и възможна по-голяма точкова разлика, за да запазят и минимални шансове да бъдат сред един от четирите най-добри трети отбори в 6-те предварителни групи. Все пак, всичко завесеше и от развитието на резултатите и класирането и в другите групи, които завършват утре вечер. Волейболните национали обаче не свършиха своята работа и напълно заслужено се завръщат в България още след първата седмица на турнира. По-притеснителното е, че този тим е много далеч от най-добрите в този спорт, като се видя във всичките три двубоя. Все пак имаме млади и талантливи играчи, но трябва много работа, за да може България отново да се доближи до световния елит, където бе през много дълъг период в предните десетилетия.

България с най-слабото представяне на световно първенство

Волейболистите на България поведоха с 4:0 и 5:1 след мощна атака на Цветан Соколов. България поведе с 8:2. Диего гонсалес атакува в аут и националите поведоха с 10:5. Пайп на Аспарух Аспарухов напарви резултата 18:10. Хорхе Лопес взе прекъсване за Мексико. Максико записа 2 аса и  при 14:18 в игра за България се появи Тодор Скримов. Светослав Гоцев атакува през центъра и резултата стана 22:17. Алекс Грозданов изведе националите до геймбол при 24:19. България спечели първата част с 25:20.

24 България - Мексико 2:3 🏐

Мексико поведе с 3:0 в началото на третата част. Цветан Соколов изравни при 3:3.  Единична блокада на Алекс Грозданов - 4:4. Максиканските волейболисти дръпнаха с 11:8 след силна игра на Диеог Гонсалес. Ас на Георги Сеганов и равенстнво при 15:15. Светослав Гоцев бе хванат на единична блокада 16:19. Хосе Лопес изведе Мексико напред с 20:17. успешен пайп на Алекс Николов - 18:21. Мануел Радригес заби ас и Мексико стигна до геймбол при 24:20. Мексиканците спечелиха втората част с 25:20 и така на практика изхвърлиха България от 1/8-финалите на Мондиал 2022.

Грешка на разпределителя Кристиан Аранда даде преднина на България с 8:7. Мексиканците поведоха с 13:11. Ас на Хосе лопес и 16:13 за латиноамериканците. Националите изравниха при 18:18. Ас на Алекс Николов и България поведе с 19:18. Алекс Грозданов атакува в центъра за 21:21. Ас на Диего Гонсалес и 23:21 за Мексико. Латиноамериканците стигнаха до геймбол при 24:22. Единична блокада на Георги Сеганов - 23:24. Добромир Димитров би сервис в аут, а Мексико спечели третата част с 25:23.

Мексиканските волейболисти дръпнаха с 3:0 в началото на 4-ия гейм. родните национали успяха да обърнат развоя до 6:5. Мексиканците отново излязоха напред с 14:11. Възпитаниците на Хорхе лопес поведоха с 18:15. Николай Желязков взе прекъсване. Националите изравниха при 21:21 и дори поведоха с 22:21. Цветан Соколов успя да направи 23:21 с атака. Блокаут на Цветан Соколов и геймбол за възпитаниците на Николай Желязков при 24:22. Аспарух Аспарухов атакува успешно и донесе успеха на България в 4-ия гейм с 25:23.

Тайбрекът започна напълно равностойно. Александър Николов изравни резултата при 4:4. Нова атака по правата на Алекс Николов и 5:4. Цветан Соколов атакува успешно за 9:7. Аспарух Аспарухов отигра технично с китка за 10:8. Националите поведоха с 12:9 и Хорхе Лопес взе прекъсване за Мексико. Националите стигнаха до мачбол при 14:12. Хосе Лопес отигра и при 13:14 Николай Желязков взе прекъсване за България. Светослав Гоцев атакува в центъра в аут и Мексико изравни при 14:14. Цветан Соколов игра с блокадата за 15:14. Алекс Николов би сервис в аут - 15:15. Нова мощна атака на Цветан Соколов по блока и 16:15 - мачбол №4. Диего Гонсалес изравни с мощна атака - 16:16. Двоен блок спря атака на Аспарух Аспарухов и мачбол за Мексико при 16:17. Двоен блок спря атака на Аспарух Аспарухов и Мексико спечели тайбрека с 18:16.

БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Аспарух Аспарухов, Александър Николов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов, Светослав Иванов, Добромир Димитров, Николай Колев)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
МЕКСИКО: Кристиан Аранда, Диего Гонсалес, Хосе Лопес, Мауро Фуентес, Аксел Родригес, Джонатан Мартинес - Ирам Браво-либеро
Старши треньор: ХОРХЕ ЛОПЕС.