България не взе гейм от САЩ, след като изпусна да спечели третата част от 24:21

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба на Световното първенство в Полша и Словения, с което намалиха до минимум шансовете си да продължат напред на Мондиала.

Възпитаниците на Николай Желязков отстъпиха на финалистите от тазгодишното издание на Лигата на нациите от САЩ с 0:3 (20:25, 23:25, 24:26) във втория си мач на Група С на турнира, игран тази вечер в “Арена Сподек” в Катовице (Полша).

Сашо Йовков пред Sportal.bg: От мача ни със САЩ зависи класирането ни за Париж 2024

Така българските "лъвове" остават без победа на шампионата на планетата и с минимални шансове да продължат напред към 1/8-финалите на турнира. От друга страна САЩ записа втора поредна чиста победа и на практика се класираха за елиминациите.

34 България - САЩ 0:3 🏐

В последните срещи България ще играе с Мексико, докато САЩ ще спори с домакина и настоящ световен шампион Полша за първото място в групата.

Двубоите са във вторник (30 август) съответно от 18,30 и 21,30 часа българско време.

Американците поведоха с 5:3 В началото на двубоя. Пайп на Аарън Ръсел направи резултата 8:4. Аарън Ръсел атакува в аут за 10:12. Матю Андерсън атакува мощно за 14:11. Николай Желязков взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува успешно по диагонала от зона 2 за 13:16. Александър Николов атакува успешно за 14:17. Цветан Соколов атакува успешно от зона 4 за 15:18. Националите намалиха до 18:21. Алекс Грозданов се възползва от скрит пас на Георги Сеганов - 19:22. Матю Андерсън атакува успешно за 23:19. Двоен блок хвана атака на Цветан Соколов и американците стигнаха до геймбол при 24:20. Ас на резервата Кайл Ръсел донесе успеха на САЩ в първата част с 25:20.

Аспарух Аспарухов започна в състава на България в началото на втората част. Аспарух Аспарухов записа втора поредна точка от атака за 2:2. Мощен сервис на Цветан Соколов  даде възможност на Алекс Грозданов да атакува по блока за 3:2. Аспарух Аспарухов записа нова точка с мощна атака за 4:4. Мощна атака на Цветан Соколов на единична атака - 5:6. Страхотен пайп на Аспарух Аспарухов и 8:8. Дейвид Смит докосна мрежата и България поведе с 9:8. Троен блок спря атака на Аспарух Аспарухов и САЩ поведе с 12:9. Николай Желязков взе прекъсване за България. Алекс Грозданов атакува успешно в центъра и България изравни при 12:12. Алекс Николов атакува успешно  за 15:16. Единична блокада на Цветан Соколов и равенство при 17:17. Успешна атака на Светослав Гоцев и 18:18. Пайп на Алекс Николов - 19:19. Страхотна блокада на Алекс Грозданов и 20:19. Джон Спероу взе прекъсване за САЩ. Цветан Соколов се справи с двойна блокада и България поведе с 21:20. Ас на Цветан Соколов и 22:20. Джон Спероу взе второто си прекъсване в гейма. Ас на Дейвид Смит възстанови равенството при 22:22. Николай Желязков взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува в аут и САЩ поведе с 23:22. Аспарух Аспарухов възстанови равенство при 23:23.  Аспарух Аспарухов би сервис в аут и американците стигнаха до геймбол при 24:23. Ас на Джошуа Туанига и американците спечелиха втората част с 25:23.

Вторият разпределител на САЩ Джошуа Туанига остана на игрището и в началото на третата част. България поведе с 4:3, след като Аарън Ръсел би сервис в аут. Атака на Алекс Грозданов в центъра и 5:3 за България. Цветан Соколов атакува мощно за 6:4. Георги Сеганов пусна технично и националите поведоха със 7:6. Дейвид Смит атакува в аут и България поведе с 3 точки при 9:6. Фантастично отиграване в атака на Алекс Николов - 10:6. Цветан Соколов атакува в аут и американците намалиха резултата до 9:10. Николай Желязков взе прекъсване за България.Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 за 11:9. Аспарух Аспарухов спря на блокада Аарън Ръсел - 12:9. Пайп на Алекс Николов даде преднина от 13:10. България поведе с 14:10 след двоен блок на Алекс Грозданов и Аспарух Аспарухов. Джон Спероу веднага взе прекъсване за САЩ. Българските волейболисти поведоха с 3 точки при 16:13. Светослав Гоцев успешно атакува в центъра за 18:14. Атака на Аспарух Аспарухов - 19:15. Американците записаха 2 поредни точки - 17:17. Николай Желязков взе прекъсване за България. Отлична атака по диагонала на Цветан Соколов - 20:17. Гарет Муагутутиа замени Аарън Ръсел. Страхотно пусната топка от Георги Сеганов и 21:18. Светослав Иванов замени Аспарух Аспарухов при 21:19. Великолепна блокада на Алекс Грозданов - 22:19. Атака на Дейвид Смит - 21:22. Алекс Николов атакува мощно за 23:21. Ас на Георги Сеганов и България стигна до геймбол при 24:21. Ас на Тори Дефалко - 24:24. Тори Дефалко спря атака на Цветана Соколов и мачбол за САЩ - 25:24. Американците стигнаха до успех с 26:24 и в мача с 3:0 гейма.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (20:25, 23:25, 24:26)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Александър Николов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов - Владислав Иванов-либеро (Аспарух Аспарухов)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
САЩ: Мика Кристенсън, Матю Андрерсън, Аарън Ръсел, Тори Дефалко, Дейвид Смит, Джефри Джендрик - Ерик Шоджи-либеро (Кайл Ръсел, Гарет Муагутутиа)
Старши треньор: ДЖОН СПЕРОУ.