Манчестър Юнайтед се преобрази и нанесе първа загуба на Ливърпул в Премиър лийг за 2022-ра

Манчестър Юнайтед на Ерик тен Хаг успя да се преобрази след безобразните първи два мача от новия сезон и да покаже съвсем различно лице в 210-ото дерби срещу Ливърпул. "Червените дяволи" демонстрираха огромно желание, енергия и много скорост, с които съвсем заслужено спечелиха с 2:1 и същевременно нанесоха първо поражение на мърсисайдци в Премиър лийг за цялата 2022 година. Тимът на Юрген Клоп бе в серия от 21 поредни срещи в първенството без загуба, но днес изигра много разочароващ мач и има само две точки след първите три кръга. Джейдън Санчо откри резултата в 16-ата минута, а Маркъс Рашфорд удвои в 53-тата. Мохамед Салах намали девет минути преди края, но това не помогна на Ливърпул да избегне поражението. За първи път от 2018 година "червените дяволи" победиха големия си исторически съперник във Висшата лига.

Както медиите на Острова предвидиха по-рано днес, мениджърът на домакините Ерик тен Хаг взе радикални решения по отношение на стартовия си състав. Нидерланддецът направи общо четири промени. Капитанът Хари Магуайър и голямата звезда Кристиано Роналдо бяха оставени на пейката за началото. Люк Шоу и Фред също отпаднаха от титулярния състав. Местата им заеха Рафаел Варан, новото попълнение Тайрел Маласия, Скот Мактоминей и Антъни Еланга. Очакваше, че Антони Марсиал ще застане на върха на атаката вместо Кристиано Роналдо, но французинът остана на пейката, а Маркъс Рашфорд влезе в ролята на централен нападател.

Юрген Клоп предприе три промени в своя състав. Джо Гомес зае мястото на Натаниел Филипс в центъра на защитата, а Роберто Фирмино замени Дарвин Нунес, който е наказан заради червения картон, който получи в мача с Кристъл Палас. Изненадващо Фабиньо остана на пейката за началото. Джордан Хендерсън зае мястото му. В халфовата линия започнаха и Джеймс Милнър и Харви Елиът.

Феновете на Манчестър Юнайтед спазиха заканата си за мащабен протест срещу собствениците преди началото на мача. Той обаче не попречи по някакъв начин на нормалното провеждане на дербито.

Минути преди първия сигнал новото звездно попълнение Каземиро бе представен пред привържениците, които го аплодираха.

Домакините започнаха малко по-активно, докато мърсисайдци изчакваха в своята половина, без в началото да налагат обичайната преса. В седмата минута Александър-Арнолд препъна Рашфорд малко пред границата на наказателното поле. Кристиан Ериксен обаче стреля в стената от тази добра позиция. В 11-ата минута Скот Мактоминей пресече едно подаване, след което веднага изпрати топката напред. Бруно Фернандеш се пребори за нея с Джо Гомес и пусна към Еланга, който стреля покрай Алисон, но кълбото срещна дясната греда.

По-добрата игра на Манчестър Юнайтед даде резултат в 16-ата минута. Еланга намери Санчо в наказателното поле, където английският национал задържа умело и с едно лъжливо движение елиминира опитващия се да блокира изстрела му Джеймс Милнър. След това Санчо стреля технично в ъгъла за 1:0. През цялото време Ван Дайк стоеше статично пред Алисон, което след попадението предизвика гневните реплики на Милнър по адрес на нидерландеца. Авансът на Юнайтед обаче бе напълно заслужен с огледа на играта до момента.

45 Манчестър Юнайтед - Ливърпул, Премиър лийг (22.08.2022)

В 25-ата минута Юнайтед имаше шанс да удвои преднината си. Ериксен изпълни много добре пряк свободен удар, насочвайки топката към далечния ъгъл. Алисон обаче се намеси блестящо и изби.

След тази ситуация Ливърпул се окопити и изнесе играта в половината на "червените дяволи". Луис Диас се активизира и започна да създава проблеми на Диого Далот. Юнайтед се прибра в своята половина и не успяваше да изнесе топката. В 40-ата минута за първи път Салах получи в наказателното полее и стреля, но Мартинес блокира. При последвалия корнер Бруно Фернандеш опита непохватно да изчисти топката, но не я уцели добре и я насочи към вратата си. За негов късмет Мартинес бе на голлинията и блокира с гърди - късмет за домакините.

За началото на втората част Тен Хаг замени Еланга с Марсиал. Ливърпул  започна много по-активно полувремето, но бързо получи втори гол. Джордан Хендерсън сгреши, Марсиал изведе Рашфорд, който се откъсна на скорост и не остави шанс на Алисон - 2:0. Ситуацията мина проверката на ВАР заради засада, но графиката показа, че със съвсем малко Гомес покрива засадата.

В 56-ата минута Луис Диас пропусна най-чистата възможност за Ливърпул до момента. Милнър проби и намери колумбиеца на три метра от вратата, но Диас стреля право в Де Хеа. Секунди след това пък Алисон спаси нов много опасен удар на Рашфорд.

В 59-ата минута Фабиньо замени Хендерсън. В 73-тата пък Карвальо влезе на мястото на Милнър. Междувременно Фред смени Санчо.

В 76-ата минута Рашфорд за пореден път преодоля с лекота Гомес и стреля опасно, но топката профуча над напречната греда.

В 79-ата минута Де Хеа спаси удар на Фирмино с глава, а минута след това стражът на Юнайтед предотврати автогол на Лисандро Мартинес, който отклони топката към собствената си врата в опит да пресече опасно центриране на Робъртсън, след което топката отиваше във Фирмино. При последвалия корнер отбраната на Юнайтед не се справи с изчистването. Карвальо стреля, Де Хеа изби, а Салах направи добавка с глава за 1:2.

В 86-ата минута Роналдо, Ван де Беек и Уан-Бисака се появиха в игра за Юнайтед, а Цимикас замени Робъртсън.

До края Ливърпул не успя да наложи натиск, а и с доста нарушения домакините накъсаха играта. В крайна сметка Манчестър Юнайтед заслужи първата си победа през този сезон.

Снимки: Imago