Барселона не успя да пречупи Райо в дебюта на Левандовски

Новият сезон не започна така както се надяваха феновете на Барселона. Каталунците не успяха да отбележат гол на Райо Валекано и срещата на "Камп Ноу" завърши 0:0. Тимът на Чави Ернандес създаде достатъчно положения, но така и не стигна до гол. Гостите също имаха две прекрасни ситуации да поведат. В края на срещата Серхио Бускетс бе изгонен, след като получи втори жълт картон за нарушение срещу Фалкао. Така Райо Валекано в трети пореден мач не допуска загуба от Барса, след като миналия сезон записа две победи.

Дебют направиха четири от новите попълнения на клуба. Сред титулярите бяха Роберт Левандовски, Рафиня и Андреас Кристенсен. Полякът не получи много възможности за гол, като най-добрият му шанс бе в 82-ата минута. Като резерва пък се появи Франк Кесие. След час игра на терена се появи и Френки де Йонг, чието бъдеще е неясно. Нидерландецът се представи добре в минутите, в които бе на терена.

Каталунците имаха голямо предимство по отношение владеенето на топката от самото начало, но не се бавиха много с обработването й, а веднага търсеха пролуки в защитата на съперника. Райо Валекано се справяше в първите минути, но натискът се увеличаваше. В 11-ата минута Рафиня получи възможност да стреля, но ударът му бе блокиран. Малко по-късно Левандовски бе изведен зад защитата и прехвърли технично вратаря, но попадение нямаше, тъй като полякът бе в положение на засада.

Рафиня бе сред най-активните и завърши следващите две атаки на Барса. Първо той стреля покрай вратата, а в 20-ата минута бе изведен на прекрасна позиция от Дембеле, но отново не намери целта. Тимът на Чави доминираше, но не успяваше да пробие съперника. Гостите дори имаха период, в който държаха топката далеч от вратата си, а наставникът на каталунците започваше да се изнервя. Удар на Дембеле отиде право в ръцете на вратаря.

В добавеното време на първата част Райо можеше да открие резултата при първата си възможност от началото на двубоя. Алваро Гарсия бе изведен на добра позиция, финтира Араухо и бе сам срещу Тер Стеген в наказателното поле. Вратарят излезе отлично и блокира удара, но играчът на гостите можеше да подаде към Камейо, който бе напълно непокрит.

С началото на второто полувреме изглеждаше, че Райо Валекано още по-добре ще се противопоставя на съперника. В 52-ата минута гостите пропуснаха втора прекрасна възможност да поведат. Прекрасна контраатака бе завършена от Серхио Камейо. Нападателят направи няколко финта в наказателното поле на метри от голлинията, но така и не намери точния момент за удар и бе блокиран. Барса отговори с опасна ситуация пред вратата на Димитриевски, който успя да се намеси.

Андони Ираола бе подредил отлично своя отбор и опитите на Барса да играе по-нападателно след почивката даваше повече възможности за гостите да контраатакуват. Чави прибегна до смени и след час игра пусна в игра Ансу Фати, Френки де Йонг и Сержи Роберто на мястото на Гави, Кристенсен и Рафиня. В игра за Райо пък се появи Радамео Фалкао.

Смените освежиха играта на каталунците. Малко след влизането си в игра Де Йонг бе част от добра атака, а в 65-ата минута Фати стреля от добра позиция, но вратарят на гостите успя да се справи. Димитриевски направи отлично спасяване и малко по-късно след мощен удар на Бускетс. В 72-ата минута дебют за Барса направи и Франк Кесие, който влезе на мястото на Педри

Левандовски на два пъти получи отлични подавания. Първия път Фати опита да го изведе зад защитата, но полякът не успя да овладее по най-добрия начин. След това Де Йонг проби отляво и го намери в наказателното поле, но Левандовски не успя да стреля, а падна в наказателното поле, като домакините имаха претенции за дузпа. Малко по-късно Кесие пропусна отлична възможност да се разпише.

Левандовски бе близо до мечтан дебют. В 82-ата минута Де Йонг открадна топката пред наказателното поле на съперник и намери поляка, а той отправи хубав удар, но кълбото мина покрай дясната греда. Секунди след това Чави подсили нападението с влизането на Обамеянг. Бившият нападател на Арсенал можеше да се разпише в 84-ата минута, но ударът му бе избит от голлинията от Катена.

Малко преди края Кесие прати топката в мрежата, но бе в положение на засада. В добавеното време Бускетс получи втори жълт картон за нарушение срещу Фалкао. 36-годишният колумбийски нападател можеше съвсем да вгорчи живота на домакините. Той прати топката в мрежата при добавка, но попадението не бе зачетено поради засада.

БАРСЕЛОНА - РАЙО ВАЛЕКАНО 0:0

БАРСЕЛОНА: Тер Стеген, Алба, Ерик Гарсия, Кристенсен, Араухо, Бускетс, Педри, Гави, Рафиня, Дембеле, Левандовски
РАЙО ВАЛЕКАНО: Димитриевски, Балиу, Катена, Лeжюн, Фран Гарсия, Унай, Сис, Иси, Трехо, Алваро Гарсия, Камейо

Снимки: Imago