Арда грабна трите точки срещу Септември след прекрасно зрелище в Кърджали

Арда стигна за първи път в своята история до трети пореден успех в efbet Лига, след като успя да се наложи с 3:2 над Септември (София) в мач от 4-ия кръг на първенството. Двубоят в Кърджали предложи истинско зрелище, като освен петте гола, феновете видяха множество атаки и положения пред двете врати. Лъчезар Котев изведе рано-рано своя тим напред в резултата (6’), но Реди Каса успя да изравни (28’). В края на първото полувреме Христо Иванов отново даде преднина на своя тим (38’), но гостите натиснаха през втората част и успяха да стигнат до 2:2 в 73-ата минута след автогол на Милен Стоев. Само няколко секунди по-късно обаче Ел Мами Тетах реализира трето попадение за своя тим и така донесе трите точки на тима от Кърджали. До края на срещата Септември не се отказа и продължи да търси ново изравняване, но то така и не дойде.

Двубоят започна на високо темпо, като домакините бяха по-активни и атакуваха по-често. Още в 5-ата минута Ковачев стреля от воле, но право в ръцете на Шейтанов. Само 60 секунди по-късно обаче Арда успя да открие. Ковачев напредна отдясно и пусна центриране по земя в наказателното поле. Там Тилев отклони кълбото към Лъчезар Котев, който от границата на пеналтерията разстреля Шейтанов - 1:0.

Септември опита да отговори през следващите минути, но на два пъти остана уязвим от контраатаките на “сините”. Първо дълъг пас към Н’Диайе наложи излизането на Шейтанов напред. Вратарят на гостите успя да улови топката, но останаха сериозни съмнения дали не го стори извън наказателното си поле, или точно на границата. Сигнал обаче от главния съдия не последва и нямаше нарушение в полза на домакините. Малко по-късно, в 13-ата минута, Тилев изведе Ковачев сам срещу вратаря, но Мартин Николов успя да се намеси в ключов момент.

20 Арда (Кърджали) - Септември (София)

В 18-ата минута ново бързо нападение на Арда донесе главоболия за Септември. Христо Иванов бе останал фронтално към вратата сам срещу двама защитници на гостите и пусна извеждащ пас надясно към Светослав Ковачев. Крилото на тима от Кърджали излезе очи в очи с вратаря на столичани и с хубав изстрел вкара за 2:0. След преразглеждане на ситуацията с ВАР обаче бе отчетена засада и така попадението бе отменено.

Септември обаче не губеше увереност и продължаваше да търси изравнителен гол. Така се стигна до 28-ата минута, когато столичани получиха правото да изпълнят ъглов удар. След центрирането топката бе отклонена от близката греда и стигна до Реди Каса, който с коляно успя да я засече и да вкара изравнително попадение - 1:1.

В 36-ата минута Тилев пусна подаване наляво към Александър Георгиев, който от своя страна центрира по земя. Ласана Н’Диайе скочи на шпагат и засече, но ударът му премина на сантиметри от страничния стълб.

Само 2 минути по-късно обаче Арда отново си върна преднината в мача след нападение, развило се по десния фланг. Ковачев пусна извеждащо подаване към Деян Лозев, който със сетни сили успя да измъкне топката от аутлиния и да я върне към точката за изпълнение на дузпа. От там Христо Иванов успя да стреля и да прониже вратата на гостите за втори път - 2:1.

Към края на полувреме Атанас Кабов можеше да засече една опасна топка, но не успя. Така домакините се оттеглиха с гол аванс на почивката.

Двата тима продължиха с високото си темпо на игра и през второто полувреме, като атаките бяха ту към едната, ту към другата врата. Към 60-ата минута Септември натисна своя противник в търсене на изравнително попадение. При една от хубавите атаки на столичани Атанас Кабов стреля отляво, но Васил Симеонов спаси. Малко по-късно, в 65-ата минута, резервата Айкут Рамадан опита фалцов удар, но в аут.

Натискът на гостите в крайна сметка си каза думата и те успяха да изравнят в 73-ата минута. Тогава влезлият като резерва Мирза Делимеджац центрира от ъглов удар и предизвика разбъркване в наказателното поле на домакините. Милен Стоев се превърна в грешник за своя отбор, след като отклони топката и я вкара в собствената си врата - 2:2.

Веднага след подновяване на играта обаче Арда се впусна в атака и Ел Мами Тетах успя да навлезе в наказателното поле. След серия от финтове нападателят на тима от Кърджали стреля точно по земя и успя отново да изведе своя отбор напред в резултата - 3:2.

До края на срещата двата тима продължиха да си създават положения и пред едната, и пред другата врата, но в заключителните минути гостите бяха по-активни. Така се стигна до пряк свободен в 94-ата минута, което доведе до опасно центриране към наказателното поле, но вратарят на домакините изби. Това се оказа и последното положение в срещата.

Със спечелването на днешния мач Арда събира в актива си 9 точки и остава на една под лидерите Лудогорец и ЦСКА - София. Септември от своя страна има 4 точки от началото на кампанията. В следващия кръг Арда гостува на Локомотив (Пловдив), а септемврийци ще домакинстват на Локомотив (София).

АРДА 3:2 СЕПТЕМВРИ
1:0 Лъчезар Котев (6)
1:1 Реди Каса (28)
2:1 Христо Иванов (38)
2:2 Милен Стоев (73) - авт.
3:2 Ел Мами Тетах (74)

Стартови състави:

Арда: 36. Васил Симеонов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 10. Светослав Ковачев, 11. Александър Георгиев, 18. Ласана Н'Диайе, 20. Деян Лозев, 33. Иван Тилев, 70. Христо Иванов, 77. Илия Юруков, 80. Лъчезар Котев;

Септември: 21. Димитър Шейтанов, 16. Кристиян Пешов, 8. Александър Тодоров, 6. Атанас Кабов, 9. Димитър Костадинов, 4. Иван Арсов, 18. Красиан Колев, 22. Мартин Стойчев, 13. Мартин Николов, 19. Реди Каса, 17. Симеон Александров.