Нидерландия с първа победа на Евро 2022, българката Виктория Пелова влезе като смяна

С красив изстрел на Даниеле ван де Донк Нидерландия постигна първа победа на Европейското първенство по футбол за жени, надделявайки с 3:2 над Португалия. В същата група "С" Швеция също записа първи успех, побеждавайки с Швейцария с 2:1. Така двата отбора с победи вече имат по 4 точки и са съвсем близо до фазата на елиминациите.

Тимът на Нидерландия поведе с 2:0 до 16-ата минута, но отборът на Португалия възстанови равенството 2:2 с головете на Диана Силва и Кароле Коща от дузпа. В 62-рата минута Ван де Донк вкара второто си попадение в мача, разписвайки се с мощен изстрел от 20-ина метра, като това попадение вероятно ще претендира и за най-красив гол на Европейското за жени. Българката Виктория Пелова, която играе за Нидерландия, се появи като резерва в 69-ата минута на мястото на Дамарис Егурола, реализирала първия гол в срещата. Португалия можеше да стигне до равенството, но играещата своя мач номер 146 с националната фланелка Анна Боргес беше разочарована да види как съдията маркира засада на нейното попадение в края на срещата.

На стадион "Брамал Лейн" в Шефилд Швеция изненадващо трудно прекърши Швейцария с 2:1. След нулева първа част Фридолина Ролфьо откри в 53-ата минута за скандинавките, но Рамона Бахман изравни две минути след това. Ханна-Улрика Бенисон осигури победата с точен изстрел в 79-ата минута.

До момента два отбора са се класирали за четвъртфиналите и това са домакините на първенството от Англия от група А, както и Германия от група Б. Днес пък са вторите срещи в група "D" между Италия и Исландия и Франция – Белгия.

Снимки: Imago