Два гола на Роналдо донесоха първа победа на Левски

Новият бразилец на Левски Роналдо донесе първа победа на “сините” през лятната подготовка. Столичани надвиха с 2:1 Пирин (Благоевград) в приятелска среща в Самоков. Роналдо отбеляза и двата гола още в самото начало на двубоя. Бразилецът бе точен първо в 3-ата минута, след което удвои в 6-ата минута. Другите две нови попълнения Ивелин Попов и Анте Блажевич асистираха за головете. Красимир Станоев намали в 39-ата минута след груба грешка на Пламен Андреев. През втората част младият вратар спаси вратата си, а в края Георги Миланов нацели гредата.

Това е втора проверка на столичани, които вече са в пълен състав. В първия си приятелски мач срещу Септември (София) "сините" завършиха 1:1. Няколко часа преди двубоя наставникът Станимир Стоилов обяви своята стартова единадесеторка, като малко по-късно стана ясен и съставът на Пирин.

20 Левски - Пирин (Благоевград)

Мъри заложи на най-подготвените до този момент, а сред титулярите бяха и на трите нови попълнения - Попов, Блажевич и Роналдо. Капитан бе Пламен Андреев, а Блажевич, Сонко Сундберг, Ван дер Каап и Цунами бяха защитници. Асен Митков и Филип Кръстев бяха опорни халфове, докато Попето действаше зад Билал Бари, а Уелтон и Роналдо действаха на двата фланга.

Временният наставник на “орлите” Светослав Дяков, който в тандем с Петър Михтарски, водеше мача, започна с Марио Кирев на вратата. Юлиян Попов, Вячеслав Велев, който замени контузилия се на загрявката Николай Бодуров, Александър Дюлгеров и капитанът Петър Занев бяха в защита. Емил Янчев и Красимир Станоев бяха пред тях, докато Китан Василев, Андрей Йорданов и Светослав Костов бяха зад Преслав Йорданов.

Отново имаше сериозен интерес от страна на "сините" фенове и над 1000 от тях пристигнаха, за да наблюдават двубоя на стадион “Искър”. Столичани поведоха още в 3-ата минута. Попов изведе майсторски Роналдо, който сам срещу Кирев отбеляза дебютното си попадение за клуба.

Само 180 секунди по-късно новото бразилско крило отново попадна в прегръдките на своите съотборници. Този път той бе точен след хубав удар с глава, а асистенцията бе на новия десен защитник на носителя на Купата Блажевич.

Ударното начало даде самочувствие на "сините", но също така играчите на Стоилов намалиха оборотите и това не се хареса на Стоилов. Уелтон пропусна да вкара с удар от 18 метра. Ван дер Каап също опита да се разпише, но без да затрудни Кирев.

Пробив на Андрей Йорданов в 31-ата минута завърши с опасно центриране, което бе избито пред голлинията от Цунами. В 39-ата минута Пирин намали след груба грешка на Андреев. Красимир Станоев стреля извън наказателното поле по земята, а Андреев не успя да се намеси добре и резултатът бе намален.

На почивката Стоилов замени Кръстев с Андриан Краев, а постепенно бяха направени множество рокади. Бари пропусна два пъти да се разпише във втори пореден мач. Тимът на Пирин също започна да поглежда към вратата на Андреев, който със страхотно спасяване спря Калоян Тодоров. Малко по-късно младият вратар изби и лошо върната топка от Сундберг.

Последните минути Занев имаше възможност да изравни от фал, а Марин Петков стреля слабо от добра позиция. Буквално в последната минута Георги Миланов с удар от над 30 метра нацели горната греда. Така срещата завърши 2:1, което бе първата победа на Левски през това лято.

В събота “сините” ще се изправят срещу Академия Пандев на “Герена” от 18,00 часа в спор за приза на "Георги Соколов", което ще бъде третата контрола на столичани.

ЛЕВСКИ 2:1 ПИРИН
1:0 Роналдо (3)
2:0 Роналдо (6)
2:1 Станоев (39)

ЛЕВСКИ: 1. Андреев, 21. Блажевич, 23. Сундберг, 5. Ван Дер Каап, 6. Цунами, 30. Кръстев, 27. Митков, 10. Попов, 18. Роналдо, 17. Уелтон, 19. Бари;

ПИРИН: 76. Кирев, 6. Попев, 19. Велев, 38. Дюлгеров, 3. Занев, 7. Янчев, 31. Станоев, 76. Василев, 71. Йорданов, 29. Костов, 9. П. Йорданов;

Снимки: Владимир Иванов