Очаквайте: Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград

Хаугер с втора победа във Формула 2, нова издънка за Випс

Действащият шампион във Формула 3 Денис Хаугер завоюва своята втора победа за сезона във Формула 2 след като триумфира в основното състезание от шестия уикенд за годината, който се проведе в Баку. За него това е първа победа в неделното състезание, тъй като до сега той бе печелил само един спринт, което той стори в Монако преди две седмици.

Норвежецът бе големият печеливш от непредизвиканата грешка на Юри Випс, който се удари в стената 5 минути преди края на надпреварата. До този момент естонецът напълно контролираше развоя на събитията край бреговете на Каспийско море, но момента загуба на концентрация в най-тясната част от трасето се оказа фатална за неговото състезание.

Пилотът на Хайтек зави твърде рано за осмия завой на трасето и докосна стената от вътрешната страна на кривата. Въпреки че този контакт бе сравнително лек, той бе достатъчен да отпрати Випс във външната страна, в която удара бе значително по-силен и предното дясно окачване на пилота от академията на Ред Бул се счупи.

За Випс това е трета по-сериозна грешка от началото на сезона, която му коства точки. До момента естонецът загуби точки още от състезанията на „Имола“ и „Каталуния“. От неговата неточност в Баку се възползва друг от протежетата на Ред Бул – Хаугер, който завоюва своята втора победа в кариерата в шампионата.

Втори в хаотичното състезание край бреговете на Каспийско море финишира Логан Сарджант от екипа на Карлин, а подиумът допълни лидерът в шампионата Фелипе Другович от МП Моторспорт. Точки от основната надпревара в Азербайджан взеха още Джехан Дарувала, Ричард Вершоор, Енцо Фитипалди, вчерашният победител Фредерик Вести, Марино Сато, Ралф Бошунг и Джейк Хюз.

В генералното класиране във Формула 2 след шестия от общо 14 кръга през годината лидер с актив от 132 точки е Другович. Бразилецът има аванс от 49 пункта спрямо втория Тео Поучер, а третият Дарувала изостава на 59 точки от пилота на МП Моторспорт. Днешния победител Хаугер се изкачи до петото място, като той изостава с 67 пункта от водача.

Поучер завърши 11-и в днешния ден след контакт при втория рестарт, който доведе до отчупване на неговото предно крило. Това принуди французина да направи допълнително влизане в бокса, което му коства и шанса за точките в днешния старт.

Сезон 2022 във Формула 2 ще бъде преполувен след три седмици със стартовете на британската писта „Силвърстоун“.

Снимки: Gettyimages