"Келтите" показаха извънземна воля и повалиха Голдън Стейт след величествен обрат

Отборът на Бостън Селтикс взе ранен аванс от 1-0 над Голдън Стейт Уориърс във финалната серия за шампионската титла в НБА. Баскетболистите на старши треньора Име Удока сътвориха един от най-невероятните обрати в историята на Финалите, след като заличиха 15-точков пасив по пътя към победа със 120:108 (28:32, 28:22, 24:38, 40:16) над "воините" в мач №1 от битката за златото, който се състоя в зала "Чейз Сентър" в Сан Франциско. По този начин "зелените" откраднаха домакинското предимство от своя опонент преди втория двубой, който отново ще се проведе на територията на Голдън Стейт в понеделник сутрин.

Отборът на Уориърс имаше тотален контрол върху мача в края на третата четвърт, когато авансът на възпитаниците на Стив Кър бе стигнал цели 15 точки при 72:87. Трикратните шампиони от изминалото десетилетие обаче пропуснаха няколко чудесни възможности да се измъкнат напред в резултата с поне 20 точки преди старта на последния период, като неточностите им бяха наказани от перфектния старт на Бостън в последната част. Джейлън Браун, Ал Хорфърд и Дерик Уайт поведоха "келтите" към обрата, като тимът на Селтикс изигра блестящ финален период, отбелязвайки 15 от 22-те си стрелби от игра, включително 9 от 12 от далечно разстояние.

"Келтите" успяха да спечелят двубоя, въпреки че голямата им звезда Джейсън Тейтъм не успя да намери правилния ритъм при стрелбата си през целия мач. Крилото вкара само 12 точки при едва 3/17 от опитите си от полето, но намери начин да компенсира с цели 13 асистенции, превръщайки се в солиден организатор на играта на гостите.

От другата страна на игрището пък голямата фигура в редиците на Голдън Стейт Стеф Къри за пореден път пренаписа историята, след като постави рекорд за най-много вкарани тройки в една четвърт от финален мач в НБА. Най-великият стрелец за всички времена наниза 6 успешни стрелби зад дъгата в първата четвърт, в която се възползва максимално от липсата на комуникация в защитата на Селтикс. Периметровите играчи на "зелените" обаче си взеха поуки и ограничиха Къри до само още една вкарана тройка за следващите три части игра.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Опонентите за титлата използваха първите си няколко нападения в двубоя, за да изпробват стрелбата си от далечно разстояние. Голямата звезда на "воините" Стеф Къри постави начало на гонитбата в битката с първата си точна стрелба зад дъгата, а след това с успешни стрелби от тройката се отчетоха и неговият съотборник Клей Томпсън, и звездите на Бостън Джейсън Тейтъм и Маркъс Смарт от другата страна, които изведоха "келтите" напред при 8:9.

Голдън Стейт отвърна със серия от шест безответни точки, но тяхната поредица бе прекъсната от четвъртата перфектна стрелба за "келтите" от далечна дистанция - този път Ал Хорфърд порази мрежичката на домакините, за да намали дистанцията на само две при 14:12. Стрелбището обаче остана отворено, лидерът на домакините Стеф Къри определено бе под пара в началото, след като реализира още две тройки, за да донесе най-голямата преднина на "воините" до този момент при 20:14. В първите шест минути двата отбора бяха вкарали общо осем изстрела отдалеч.

Първото телевизионно прекъсване в мача не попречи на ритъма на Къри, който наниза четвъртата си тройка в мача веднага след паузата, като до този момент Стеф вече имаши 14 точки на личната си сметка. Въпреки това Бостън отново навакса наполовина своя пасив, съкращавайки го до три точки при 25:22 с оставащи три минути до края на първата четвърт.

21 Голдън Стейт - Бостън, мач №1 от Финалите на НБА

Къри пък продължаваше да прави чудеса на паркета, като трикратният шампион вече имаше пет вкарани тройки, след като собственоръчно увеличи разликата до 29:22 в полза на "воините". Джейсън Тейтъм и компания свалиха изоставането на Селтикс на само една точка при 29:28, но невероятният Стеф Къри отново излезе на сцената и затвори първата четвърт с шестата си успешна стрелба от зоната за три точки - 32:28 в полза на Голдън Стейт след 12 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна също започна на доста висока скорост, като двата отбора продължаваха да разчитат много на стрелбата от далечно разстояние. След първите две минути игра в периода домакините от Сан Франциско разполагаха с петточков актив при 39:34. Резервният център на Бостън Даниел Тайс свали разликата за пореден път до едно притежание с първата си тройка в мача, но Голдън Стейт отвърна с хубави изяви на Джордан Пуул и Ото Портър-младши, които изведоха "воините" напред при 44:37.

Възпитаниците на Стив Кър най-сетне достигнаха за първи път до двуцифрената преднина в мача, благодарение на Клей Томпсън, който наниза за втори път от далечно разстояние и по този начин вдигна дистанцията до 47:37. Бостън обаче реагира мигновено и чрез две добри нападения, завършени от Джейлън Браун и Робърт Уилямс III, момчетата на Име Удока сведоха дистанцията до шест при 47:41.

Баскетболистите на Селтикс продължиха силната си серия в следващите няколко минути, като в един момент тя достигна 10 последователни точки. По този начин 17-кратните шампиони в НБА настигнаха своя опонент и върнаха паритета на таблото при 47:47, след като Джейлън Браун отново пое диригентската палка в своя отбор. Мерникът на домакините започна да губи своята точност във втората половина от втората четвърт, а от другата страна Браун продължаваше да тормози защитата на Уориърс. Гардът предизвика първата смяна на водачеството от доста време насам при 49:51, като "келтите" успяха да задържат минималната си преднина на полувремето при 54:56.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Голдън Стейт постави много силно начало на второто полувреме, фиксирайки минисерия от 7:2, чрез която домакините се завърнаха напред в резултата при 61:58 след първите две минути игра от третата четвърт. Въпреки че не успя да вкара нито една точка във втората четвърт, Стеф Къри се завърна на терена с пет бързи на сметката си, за да изведе "воините" с аванс от шест при 66:60.

Голямата звезда на Бостън Джейсън Тейтъм пък продължаваше да трупа пропуски в офанзивен план, като крилото на "келтите" имаше само 10 точки при 2/11 стрелба от игра до този момент. Домакините от Сан Франциско поддържаха контрол върху двубоя, след като Андрю Уигинс отбеляза втората си тройка, за да направи резултата 71:64 в полза на Уориърс.

Възпитаниците на Стив Кър отново понечиха към това да се отскубнат напред с двуцифрен актив, като именно и това се случи след кошове на Стеф Къри и правещия отличен мач в двете фази на играта Кевон Лууни. Двамата донесоха аванс от 75:64 на Голдън Стейт в средата на третия период. Двата отбора отново напомниха за това, на което станахме свидетели през първата четвърт - поредица от отбелязани тройки от двете страни, като домакините запазиха двуцифрената си преднина при 85:72.

Стеф Къри и компания достигнаха до най-голямата си преднина в мача до този момент - 15 точки при 87:72, като единствено няколко пропуснати стрелби и грешни отигравания от страна на домакините позволиха на Бостън да остане в мача. Джейлън Браун и Дерик Уайт се погрижиха да помогнат на своя тим да се измъкне от критичната ситуация, отбелязвайки следващите четири точки, за да свалят разликата до 11 при 87:76. В крайна сметка резултатът преди началото на последната четвърт бе 92:80 в полза на Голдън Стейт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Голямата фигура в състава на "зелените" Джейсън Тейтъм продължаваше да изпитва сериозни трудности в нападение, като неговата стрелба вече бе 3/16 от игра. За щастие на "келтите" обаче другата им звезда Джейлън Браун се погрижи да покрие своя съотборник и да върне надеждите на своя отбор в мача, след като взе пряко участие в следващите седем точки на гостите - пет точки и асистенция. По този начин Бостън намали изоставането си на 92:87 след първите две минути и половина от последната четвърт.

Серията на Селтикс се увеличи до 0:9 от началото на периода, но Голдън Стейт най-сетне я спря чрез забивка на Андре Игудала - 94:89. Джейлън Браун нямаше никакво спиране от другата страна, отбелязвайки 10 от първите 14 точки на своя отбор, за да запази интригата жива при 97:94. Неговите усилия бяха подкрепени и от тези на Пейтън Причард и Дерик Уайт, като в средата на финалната четвърт разликата бе сведена до само една точка при 101:100. Стеф Къри възстанови триточковия актив на домакините, но Уайт и Ал Хорфърд изригнаха с ключови стрелби, за да предизвикат смяна на водачеството при 103:106 в полза на Бостън.

Веднага след прекъсването от щаба на домакините те допуснаха нелепа грешка в нападение. Хорфърд наказа неточността и наниза седмата тройка от седмия опит на Бостън в последната четвърт, за да изведе "келтите" напред при 103:109. Доминиканският център на гостите отново се отличи с важна успешна стрелба, качвайки разликата на осем точки при 103:111, а след това проблемите на Голдън Стейт станаха още по-сериозни, след като Дреймънд Грийн пропусна и двата си наказателни изстрела.

Серията на "зелените" се покачи на 14 безответни точки, след като Хорфърд грабна борба в нападение и асистира за тройка на Маркъс Смарт, който вдигна дистанцията на двуцифрените размери при 103:114 в полза на Бостън. Тук някъде всичко в този мач приключи, тъй като играчите на Голдън Стейт вече бяха в очевиден нокдаун - краен резултат 108:120 в полза на Бостън.

Ал Хорфърд избухна с 26 точки и 6 борби при 6/8 стрелба от тройката за победата на Селтикс. Джейлън Браун допринесе с още 24 точки, 7 овладени топки и 5 асистенции, Дерик Уайт бе изключително полезен от пейката с 21 точки, Маркъс Смарт добави още 18 точки и 5 борби, а Джейсън Тейтъм се разписа с дабъл-дабъл от 12 точки и 13 асистенции.

Стеф Къри бе над всички за Голдън Стейт с 34 точки, 5 борби и 5 асистенции. Андрю Уигинс отбеляза още 20 точки плюс 5 борби, Клей Томпсън вкара 15, а Ото Портър-младши се включи от резервната скамейка с 12 точки.

ГОЛДЪН СТЕЙТ: Стеф Къри 34, Клей Томпсън 15, Андрю Уигинс 20, Дреймънд Грийн 4, Кевон Лууни 4 (Ото Портър-младши 12, Джордан Пуул 9, Андре Игудала 7, Неманя Биелица 3, Моузес Мууди, Джонатан Куминга, Хуан Тоскано-Андерсън, Деймиън Лий)

БОСТЪН: Маркъс Смарт 18, Джейлън Браун 24, Джейсън Тейтъм 12, Ал Хорфърд 26, Робърт Уилямс III 8 (Дерик Уайт 21, Пейтън Причард 8, Даниел Тайс 3, Люк Корнет, Сам Хаузър, Ник Стаускас, Малик Фитс, Джуан Морган)

Снимки: Gettyimages