Великият Реал Мадрид пак е на върха!

Великият Реал Мадрид извоюва 14-тата си европейска титла след грандиозен триумф в Шампионската лига този сезон. Във финала тимът на Карло Анчелоти надви Ливърпул с 1:0 на “Стад дьо Франс” в Париж след попадение на Винисиус Жуниор след 59 минути игра. Така “белите” от “Сантиаго Бернабеу” продължават да са рекордьори по успехи в турнира, а през настоящата кампания изкачиха върха след знаменити обрати във фазата на елиминациите.

За Анчелоти това е четвърти рекорден успех в турнира като наставник и втори с Реал. Отделно той има два златни медала и като футболист. "Червените" от "Анфийлд" пък отново губят от този съперник по подобие на финала преди четири сезона.

И докато в предишните двубои този сезон Реал ликуваше основно благодарение на своята атака, този път героят беше Тибо Куртоа. Вратарят спаси всичко възможно и отчая мърсисайдци.

В същото време Вини Жуниор реализира за испанците с едва първия удар на тима във вратата. Като цяло Ливърпул доминираше и създаде добри положения, а в 21-вата минута Садио Мане удари греда.

Шампионите обаче претендираха за гол две минути преди почивката, когато Карим Бензема насочи кълбото в мрежата. От ВАР обаче прецениха, че в случая е имало засада при паса към нападателя.

На всичко отгоре Реал Мадрид записва дубъл, след като грабна и титлата в Ла Лига.

Срещата в Париж тази вечер започна с повече от половин час закъснение. Проблемът беше, че много фенове на английския клуб не бяха влезли на стадиона навреме и на входовете имаше струпвания от хора. Според УЕФА привържениците на "червените" са се забавили с пристигането си на стадиона, но според журналисти и фенове организацията на входовете е слаба и това е създало опасности.

Доста входове са били затворени, а в определени райони хората са били принуждавани да се движат в тесни коридори, което е забавило всичко. На някои от тях е отнело около два часа и половина от появата си пред стадиона до това да заемат местата си на трибуните.

С обръщение в социалните мрежи от полицията в Париж призоваха хората да не се опитват насила да влязат по-бързо. Появиха се още видеа и информации, че органите на реда са използвали сълзотворен газ, за да разпръснат феновете от Острова. Обгазените обаче са били и братът на футболиста на Ливърпул Жоел Матип и бременната му съпруга. Дори след началото на мача проблемите между полицаите и феновете пред стадиона продължи.

Типично в свой стил първенецът на Ла Лига разкри титулярите си повече от два часа преди началото на мача. В състава на Карло Анчелоти нямаше изненади, като Федерико Валверде беше предпочетен пред Родриго. В защита тимът се подреждаше в 4-4-1-1 с Модрич зад гърба на Бензема, а в предни позиции се включваше Винисиус.

При Ливърпул пък Фабиньо и Тиаго Алкантара бяха сред титулярите, независимо че доскоро лекуваха травми. В последните минути преди началото на срещата обаче да загрява с тима излезе и Наби Кейта, тъй като Тиаго като че ли имаше някакъв проблем и загряваше отделно с един от треньорите. В крайна сметка бившият халф на Байерн започна срещата. Очаквано в атака Луис Диас беше третият нападател до Мохамед Салах и Садио Мане. Ибрахима Конате пък стартира до Вирджил ван Дайк в центъра на отбраната.

Очаквано Ливърпул започна по-настоятелно и до десетата минута организира няколко атаки. В 16-ата дойде и първата по-сериозна опасност пред вратата на Тибо Куртоа, когато Салах засече пас отдясно, но ударът беше слаб и стражът спаси. Минута по-късно Салах отправи доста по-мощен изстрел, но и този път Куртоа отрази. После на стрелкова позиция се оказа и Трент-Александър Арнолд, но и той нямаше шанс.

Натискът в червено донесе и греда на Садио Мане в 21-вата минута. Тогава Куртоа успя да отклони кълбото, след което то се удари в десния му страничен стълб.

Последваха малко по-спокойни за Реал минути, но в 34-тата Тибо Куртоа отново трябваше да се намесва - след засичане на Салах с глава.

14 Финалът на Шампионската лига: Ливърпул - Реал Мадрид

"Белите" от Мадрид най-накрая напомниха за себе си в 36-ата, когато малко не достигна на Вини Жуниор да застраши Алисон от 8-9 метра.

В 41-вата капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън нанесе много силен удар, който обаче също не попадна в целта.

В 43-тата минута дойде и най-спорното положение в двубоя, при което попадение на Карим Бензема не беше зачетено. След дълго разглеждане от страна на ВАР беше решено, че нападателят на Реал Мадрид е бил в засада, когато Валверде опита пас към него. След докосването на халфа на Реал топката се отби още в Конате и Фабиньо, след което попадна у Бензема.

Втората част започна с шанс пред състава на Юрген Клоп, но малко не достигна на Диас да засече с плонж.

Противно на логиката до момента, Реал Мадрид излезе напред в резултата с първия си изстрел в срещата. Точен беше Винисиус Жуниор в 59-ата след прострелно подаване на Валверде. И тук останаха съмнения за засада, но този път такава не беше маркирана.

Салах беше на крачка от изравнително попадение в 64-тата минута, но пак нямаше късмет, защото Куртоа спаси. Скоро след това влезлият като първа смяна за англичаните Диого Жота подаде към Салах, но за пореден път вратарят парира.

В 76-ата Реал пропусна отлична възможност да удвои след заучено изпълнение на фал, при което обаче Каземиро не съумя да подаде точно.

Куртоа не спираше да разочарова съперниковите играчи и в 80-ата отрази нова опасност. Две минути след това белгиецът за кой ли път отчая Салах след феноменален рефлекс при шут отблизо. До края Реал не се огъна, а в последните минути се размина с втори гол.

Снимки: Gettyimages