Бостън докосва титлата на Изток след убедителна победа в Маями

Отборът на Бостън Селтикс се доближи на само една победа от титлата в Източната конференция и място във финалите на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада. В петия мач от серията с Маями Хийт "келтите" се наложиха като гости с 93:80 и поведоха с 3-2 успеха в серията. Те ще имат възможност да си осигурят първо участие в битката за трофея "Лари О'Брайън" още в нощта на петък срещу събота, ако победят Маями у дома в шестия мач от плейофа.

Както и предишните четири сблъсъка между Маями и Бостън, така и този не предложи нужната драма в последните минути и завърши с категоричен успех за един от двата тима. До почивката Маями имаше преднина от 42:37, което се дължеше на огромния брой грешки в нападение на играчите на Бостън.

Още в първите две минути на второто полувреме обаче гостите успяха да направят серия от 8:0 и излязат напред в резултата. Авансът им продължи да расте до края на третия период, който те спечелиха с 32:16, а малко след началото на последната четвърт разликата достигна 23 точки в полза на Бостън.

Най-резултатен за победителите бе Джейлън Браун с 25 точки. Още 22 вкара Джейсън Тейтъм, който добави на сметката си и 12 борби и 9 асистенции. Ветеранът Ал Хорфорд приключи с 16 точки, а Дерик Уайт вкара 14 от пейката.

За Маями Бам Адебайо завърши с "дабъл-дабъл" от 18 точки и 10 борби. Още 15 точки добави Гейб Винсънт, а Джими Бътлър завърши с 13. Огромен проблем за домакините обаче се оказа безобразната стрелба на стартовата им гардова двойка Макс Щрус и Кайл Лаури, които завършиха с общо 0 отбелязани коша от 15 стрелби от игра, в това число и 0 от 12 от тройката. Стрелбата на Бътлър бе 4 от 18 от игра, а Маями завърши с най-лошия процент от тройката в историята на НБА с едва 7 успешни опита от 45 изстрела.