Сините легенди надвиха Левски в шоу на "Герена"

Кулминация на тържествата по случай 108-ата годишнина на Левски бе футболната среща между отборите „Синя приказка I“ - първият отбор на Станимир Стоилов, стигнал до ¼ финал в Лига Европа и групите на Шампионската лига и „Синя приказка II“ – отборът, спечелил Купата на България на 15 май. Първият български тим, участвал в групите на ШЛ, сред които имаше множество легенди на "сините" надви с 4:2 младия тим на 26-кратните шампиони след обрат." Двубоят бе в две полувремена по 20 минути, а близо 6000 зрители пристигнаха на стадион "Георги Аспарухов", за да бъдат част от синьото шоу.

Билал Бари (13) и Радослав Цонев (20+1) два пъти даваха аванс на актуалния състав, който водеше на почивката с 2:1. Димитър Телкийски (19) се разписа преди почивката, а през втората част Станислав Ангелов (23), Димитър Иванков (37-дузпа) и Валери Домовчийски (39) донесоха пълен обрат и съответно победа за “белите” в този мач.

Наставникът на Левски Станимир Стоилов избра съставите за срещата, но той не води мача от резервната скамейка, като треньор на тима от началото на века бе Емил Велев, а на сегашния бе Цанко Цветанов.

Тимът, който пълнеше трибуните на “Герена” и стадион “Васил Левски” преди 15-16 години, започна в този състав: Димитър Иванков, Живко Миланов, Елин Топузаков, Игор Томашич, Станислав Ангелов, Даниел Боримиров, Седрик Бардон, Димитър Телкийски, Валери Домовчийски, Христо Йовов и Георги Иванов.

Актуалният тим на “сините” пък стартира с тези титуляри: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Сонко Сундберг, Келиан вад деер Каап, Цунами, Иван Горанов, Филип Кръстев, Радослав Цонев, Марин Петков, Георги Миланов и Билал Бари.

Под овациите на сините фенове двата тима спряха играта в 5-ата минута, за да почетат Георги Марков. В 14-ата минута Бари прати топката в мрежата на Иванков и даде аванс на “сините”.

“Синя приказка II” пропусна да вкара и втори гол, а в 19-ата минута страхотно подаване на Йовов изведе Телкийски зад защитата, който от малък ъгъл изненада Андреев и изравни за радост на феновете.

Още в следващата атака обаче носителя на Купата на България върна преднината си след хубава атака, която бе завършена от Цонев. Играчът с №10 стреля първо в защитник, но при добавката даде ново предимство на актуалния състав. Новото попълнение на Левски Ивелин Попов гледа мача от сектор В, като обяви, че се надява за старта на подготовката да е напълно възстановен.

На почивката от Сектор “Б” пък дариха последната шампионска титла на клуба от 2009 година на музея. От НКП дадоха трофея на Станимир Стоилов и играчите, които стартираха от първата минута и на двата тима.

Втората част започна с изравнително попадение на Станислав Ангелов, който се възползва от подаване на Георги Иванов-Гонзо, след което матира Йоан Загоров. Секунди по-рано младият вратар спря Николай Димитров-Хичо, който остана очи в очи с него.

Юношата на вратата спря и Мариан Огнянов. Емоции не липсваха, като Йовов се върна на терена, когато видя, че първородният му син Кристиян тръгна да влиза за “сините”. Легендарната десетка бе спънат от Кордоба след хубав финт и реферът Игнатов посочи бялата точка. Публиката започна да скандира името на Иванков, който бе на пейката.

Вратарят с най-много голове в Европа влезе и стреля в аут, но съдията даде знак изпълнението да се пребие. Вторият път стражът бе точен, въпреки добрия рефлекс на Загоров. Това стана в 37-ата минута, а в 39-ата минута Домовчийски вкара и четвърти гол, а целият състав на “белите” отиде до скамейката, за да прегърне колективно Мъри Стоилов и Емил Велев.

Нови голове нямаше, а след последния съдийски сигнал близо 6000 фенове нахлуха на терена, за да се снимат със своите идоли. Невероятно пирошоу пък беше приготвено от Сектор “Б”, след което официално бе сложен край на сезона, който върна трофей във витрината на Левски след пауза от 13 години.

След по-малко от две седмици Стоилов събира своя състав, за да стартира подготовката за сезон 2022/2023 година, а феновете вече са жадни за нови победи и за мачовете в евротурнирите. Първата крачка бе направена и това дава голям ентусиазъм. Левскарският дух се завърна на трибуните и сред футболистите, като това дава основна за по-светло бъдеще на терена. Основната цел обаче си остава спасението на 108-годишния славен клуб.

"СИНЯ ПРИКАЗКА I" 4:2 "СИНЯ ПРИКАЗКА II"